Badanie drożności jajowodów w diagnostyce niepłodności w Klinice nOvum
Drodzy Pacjenci, chcielibyśmy podzielić się z Państwem informacjami, jakie rodzaje badań oceniających drożność jajowodów wykonujemy w nOvum.
Jest to jedno z podstawowych badań w diagnostyce niepłodności, które, w zależności od wskazań może być wykonane tradycyjną metodą z wykorzystaniem aparatu rentgenowskiego i kontrastu jodowego, czyli HSG lub nowatorską metodą obrazowania ultrasonograficznego (USG), czyli HyCoSy. HyCoSy, to skrót od angielskiej nazwy histerosalpinosonografii kontrastowej, zwana również sono-HSG. W tym przypadku badanie polega na ocenie anatomii jajowodów przy pomocy aparatu USG i specjalnej pianki jako kontrastu.
Wybór rodzaju badania zależy od rekomendacji lekarza prowadzącego i decyzji Pacjentki, przyjmuje się jednak, że HyCoSy jest badaniem subiektywnym, ale także bardziej dostępnym i szybszym sprawdzeniem drożności jajowodów, gdzie obrazowanie oparte jest na kontraście pozbawionym jodu (co może mieć znaczenie np. w chorobach tarczycy).
HyCoSy (zwane również Sono – HSG) – na czym polega badanie i jakie są wskazania?
Badanie umożliwia ocenę anatomii kanału szyjki macicy i jamy macicy i drożności jajowodów oraz wykluczenie mechanicznej przeszkody, która mogłaby być przyczyną niepłodności. Zabieg zalecany jest na wczesnym etapie diagnostyki problemów z płodnością u Pacjentek, a o wskazaniach do badania decyduje lekarz.
Typowo wykonuje się je u Pacjentek:
- z wywiadem stanu zapalnego miednicy mniejszej, zapalenia przydatków lub o których stwierdzono zakażenie bakteryjne w wymazie z kanału szyjki (np. chlamydią),
- z endometriozą,
- ze zrostami w miednicy mniejszej,
- z mięśniakami macicy,
- po operacjach ginekologicznych lub chirurgicznych, takich jak wycięcie torbieli jajnika lub appendektomia – czyli wycięcie wyrostka robaczkowego,
- a także u kobiet, u których w wywiadzie nie znajdujemy czynników ryzyka niedrożności jajowodów, ale mimo potwierdzonych owulacji i dobrych parametrów nasienia – do ciąży nie dochodzi przy braku innych obciążeń.
W badaniu sono-HSG oceniana jest drożność obu jajowodów. W sytuacji nieprawidłowego obrazowania jednego z jajowodów, wciąż istnieją szanse na naturalne zapłodnienie, jednak są one obniżone. Sytuacja niedrożności obu jajowodów jest wskazaniem do zapłodnienia pozaustrojowego (potocznie in vitro). Nie zaleca się operacyjnego udrażniania jajowodów.
HyCosy w nOvum wykonywane jest przez lekarza przy użyciu certyfikowanego zestawu ExEm Foam, a przebieg badania kontroluje się za pomocą aparatu USG. Zabieg polega na wprowadzeniu przez kanał szyjki do jamy macicy cewnika i podanie kontrastującej pianki. Powoduje to zarysowanie kształtu kanału szyjki, jamy macicy i jajowodów na ekranie aparatu. Jeśli drożność któregokolwiek z jajowodów nie jest zachowana – kontrast nie przepływa i nie uwidacznia jajowodu.
Przygotowanie do badania HyCoSy. O czym należy pamiętać?
Zabieg jest bezpieczny i często oceniany jako bezbolesny, co umożliwia wykonywanie go bez znieczulenia. Jednak dla komfortu Pacjentki, w nOvum istnieje również możliwość wykonywania badania w znieczuleniu. Lekarz kierujący poinformuje o badaniach, które należy wykonać przed zabiegiem i skontroluje ich wynik. Przed zabiegiem należy wykluczyć ciążę.
Inne przeciwwskazania to:
- plamienia lub krwawienia z dróg rodnych,
- stany zapalne narządu rodnego,
- uczulenie na środek kontrastujący,
Sono-HSG jest wykonywane po zakończonej miesiączce do 12 dnia cyklu, a przed zabiegiem zwykle zaleca się wykonanie testu ciążowego.
Wykonanie badania sono-HSG nie jest przeciwwskazaniem do starania się o ciążę w tym samym cyklu menstruacyjnym.
Zapraszamy do zapisów 22 566 80 00