Morfologia krwi
Morfologia jest badaniem polegającym na oznaczeniu i ocenie podstawowych parametrów krwi, takich jak: leukocyty (białe krwinki, WBC), erytrocyty (czerwone krwinki, RBC), trombocyty (płytki krwi, PLT) hemoglobina (Hb), hematokryt (Hct).

W jakim celu wykonuje się badanie morfologii?
Badanie służy do wstępnej oceny ogólnego stanu zdrowia Pacjenta (np. niedokrwistości, niedobory odporności i stany zapalne, choroby szpiku kostnego i układu limfatycznego, zaburzeń krzepnięcia).
Jak wygląda badanie badanie morfologii?
Badanie wykonywane jest z krwi żylnej. Krew na badania rutynowe należy pobrać na czczo po całonocnym odpoczynku w godzinach porannych. W dniu pobrania dopuszcza się wypicie niewielkich ilości wody niegazowanej. Przed samym pobraniem należy odpocząć w pozycji siedzącej przez około 15 min. W dniu poprzedzającym badanie należy powstrzymać się od stosowania używek i intensywnego wysiłku fizycznego. W przypadku zażywania leków należy poinformować o tym personel pobierający krew. Decyzję o odstawieniu leków przed badaniem podejmuje lekarz zlecający. Z powodu licznych interferencji zaleca się, o ile jest to możliwe, nie przyjmowanie suplementów diety w dniu badania. Badania rutynowe wykonywane na zlecenie lekarza w godzinach inne niż poranne każdorazowo wymagają szczególnej interpretacji przez lekarza zlecającego. Zakresy referencyjne widoczne na wyniku dotyczą badań, do których materiał został pobrany na czczo i w godzinach porannych.
Morfologię warto wykonywać profilaktycznie raz do roku, szczególnie przed procedurami inwazyjnymi (operacje, zabiegi) i w znieczuleniu ogólnym. W okresie ciąży badanie standardowo wykonuje się częściej, szczególnie monitorując parametry, które w ciąży mają tendencję do wahań, aby na czas wdrożyć odpowiednie leczenie.
Nasi specjaliści w zakresie Morfologii
Poznaj nasz zespół doświadczonych specjalistów.
Pozostałe usługi
Porozmawiaj z nami
Chętnie odpowiemy na Państwa pytania i wątpliwości. Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz lub telefonicznie.