Przejdź do treści

Leczenie niepłodności

Niepłodność nie jest wyrokiem, a współczesna medycyna proponuje wiele metod jej leczenia. W klinice nOvum umożliwiamy kompleksową diagnostykę oraz leczenie dostosowane do indywidualnych potrzeb każdej Pary. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii – takich jak leczenie zachowawcze, leczenie schorzeń ginekologicznych czy andrologicznych – pomagamy realizować marzenia o rodzicielstwie i oferujemy wsparcie na każdym etapie Państwa starań o poczęcie dziecka. 

Pierwsza wizyta

Diagnostyka

Indywidualny plan leczenia

Leczenie

Monitorowanie i wsparcie

Ciąża i opieka prenatalna

Szczegółowe informacje dotyczące leczenia

Zachowawcze leczenie niepłodności obejmuje szereg metod, które mają na celu poprawę płodności bez konieczności stosowania bardziej skomplikowanych i inwazyjnych procedur. Jedna z nich to monitoring owulacji do wyznaczenia dnia współżycia, który pozwala precyzyjnie ustalić moment, gdy szansa na ciążę jest największa. Takie działanie może wspomóc naturalne poczęcie, zwłaszcza w przypadku kobiet z nieregularnymi cyklami menstruacyjnymi lub trudnościami w identyfikacji dni płodnych.

 

W niektórych przypadkach, kiedy zaburzenia hormonalne wpływają na płodność, konieczne może być zastosowanie leczenia hormonalnego, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. U pań ma ono przede wszystkim regulować cykl menstruacyjny, u panów z kolei bywa stosowane np. w przypadku niedoboru testosteronu lub nadmiernej produkcji prolaktyny. Leczenie hormonalne endometriozy jest wskazane u osób, którym choroba utrudnia poczęcie dziecka. Odpowiednio dopasowana terapia może zahamować rozwój endometriozy i przywrócić prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego. Różne formy leczenia zachowawczego często pozwalają na naturalne poczęcie lub stanowią wstęp do bardziej zaawansowanych metod leczenia.

Schorzenia ginekologiczne często ograniczają płodność kobiet. Dlatego ich leczenie może znacznie poprawić zdolność do poczęcia dziecka. Przykładem takich chorób są polipy trzonu macicy oraz polipy szyjki macicy, które często utrudniają zagnieżdżenie się zarodka. W takich przypadkach skuteczną metodą leczenia jest usuwanie polipów trzonu macicy przy użyciu minihisteroskopu. Ta mało inwazyjna procedura pozwala na dokładne usunięcie zmian, przy minimalnym ryzyku uszkodzenia tkanek. Usuwanie polipów szyjki macicy również może poprawić szanse na poczęcie, eliminując przeszkody w naturalnym przebiegu ciąży.

 

W leczeniu mięśniaków macicy, adenomiozy, a także defektów blizn po cięciu cesarskim stosuje się nowoczesne techniki histeroskopowe, które umożliwiają precyzyjne usunięcie zmian. Shaver, czyli histeroskopia operacyjna z użyciem morcelatora wewnątrzmacicznego, umożliwia usunięcie mięśniaków macicy w sposób minimalnie inwazyjny. Co więcej, leczenie mięśniaków macicy i adenomiozy przy użyciu miniresektoskopu pozwala uniknąć przeprowadzania otwartych zabiegów. Histeroskopia operacyjna większych mięśniaków macicy umożliwia usunięcie większych guzów, co może poprawić strukturę macicy i zwiększyć szanse na zajście w ciążę. Inną procedurą, stosowaną w leczeniu ginekologicznym, jest sklerotyzacja torbieli endometrialnych jajników, która pomaga w walce z endometriozą, jednym z najczęstszych powodów niepłodności. Elektrokonizacja szyjki macicy służy z kolei do usunięcia nieprawidłowej tkanki za pomocą prądu elektrycznego.

 

Działania te mogą znacznie poprawić warunki w obrębie układu rozrodczego kobiety, wspierając leczenie niepłodności i zwiększając szanse na poczęcie.

Problemy z układem rozrodczym mężczyzn mogą poważnie wpłynąć na ich zdolność do poczęcia dziecka. Jednym z najczęstszych schorzeń są żylaki powrózka nasiennego, które mogą prowadzić do pogorszenia jakości nasienia oraz zaburzeń w produkcji plemników. Leczenie żylaków powrózka nasiennego przy pomocy mikroskopu operacyjnego to nowoczesna metoda, która pozwala na precyzyjne usunięcie zmienionych chorobowo naczyń w obrębie powrózka nasiennego – efektem jest poprawa krążenia krwi w jądrach i zwiększenie ich funkcjonalności. Zabieg wykonywany przy użyciu mikroskopu operacyjnego minimalizuje ryzyko uszkodzenia tkanek i przyspiesza proces rekonwalescencji.

 

W leczeniu niepłodności męskiej bardzo ważną rolę odgrywa walka z nawracającymi infekcjami moczowo-płciowymi, które mogą wpłynąć na jakość nasienia. Stany zapalne w obrębie układu rozrodczego obniżają zdolność plemników do zapłodnienia komórki jajowej. Leczenie nawracających infekcji moczowo-płciowych mężczyzn obejmuje stosowanie odpowiednich antybiotyków i leków przeciwzapalnych. To szansa na uzyskanie lepszej jakości nasienia, które zwiększa szanse na naturalne poczęcie lub skuteczną procedurę in vitro.

Inseminacja to mało inwazyjna metoda leczenia niepłodności, która polega na wprowadzeniu wcześniej przygotowanego nasienia Partnera lub dawcy bezpośrednio do macicy kobiety w trakcie owulacji. Główne wskazania do przeprowadzenia tej procedury to zaburzenia ejakulacji, niemożność współżycia, azoospermia (brak plemników w nasieniu) Partnera.

Zapłodnienie pozaustrojowe (in vitro) z to proces, który – również z punktu widzenia mężczyzny – wymaga odpowiedniego przygotowania, zwłaszcza jeśli chodzi o oddanie nasienia w dniu punkcji jajników. Aby zapewnić jak najlepszą jakość materiału, ważne jest odpowiednie przygotowanie:

  • Na kilka dni przed oddaniem nasienia należy unikać alkoholu, papierosów oraz innych substancji, które mogą negatywnie wpłynąć na jakość nasienia. Ważne jest także, aby nie przyjmować żadnych substancji, które mogłyby zaburzyć funkcjonowanie układu hormonalnego, chyba że zostały one zalecone przez lekarza.
  • Zaleca się, aby przez okres 2–5 dni przed oddaniem nasienia zachować wstrzemięźliwość seksualną. Zbyt częste wytryski mogą zmniejszyć liczbę plemników w nasieniu, a zbyt długa wstrzemięźliwość – wpłynąć na jakość plemników.
  • W dniu oddania nasienia należy udać się do kliniki, która zapewnia odpowiednie warunki do oddania próbki. Nasienie powinno zostać oddane w sposób naturalny – poprzez masturbację, nie stosując żadnych substancji lub lubrykantów, które mogłyby wpłynąć na jakość próbki.

 

Jeżeli istnieje ryzyko problemów z oddaniem nasienia w dniu punkcji jajników – np. z powodu skrajnie złych parametrów ejakulatu lub problemów z jego oddaniem – mężczyzna może wcześniej oddać próbkę i poddać ją zamrożeniu. W takim przypadku trzeba skontaktować się z kliniką i zapisać na odpowiedni termin, aby pobranie i zamrożenie materiału odbyło się w odpowiednim momencie. Aby umówić się na wizytę, należy zadzwonić pod numer 22 566 80 00 lub napisać wiadomość e-mail na adres: pacjent@novum.com.pl.

 

W bardziej skomplikowanych przypadkach może być wskazana biopsja aspiracyjna najądrzy lub jąder. Polega ona na pobraniu tkanki jądra lub najądrza w celu oceny obecności plemników i sprawdzenia, czy dochodzi do ich wytwarzania. W czasie tego precyzyjnego zabiegu możliwe jest pobranie plemników i wykorzystanie ich w celu przeprowadzenia procedury in vitro.

 

Biopsja mikroskopowa jąder (mTESE) – którą klinika nOvum przeprowadziła jako pierwszy ośrodek w Polsce – to zaawansowana procedura, która daje szansę na uzyskanie plemników nawet od mężczyzn z azoospermią, u których typowa biopsja TESA/PESA nie przyniosła rezultatu. Zabieg mTESE wykorzystuje mikroskop operacyjny, który umożliwia precyzyjne zlokalizowanie tych obszarów w jądrze, w których jest zachowany proces produkcji plemników (spermatogenezy). Dzięki tej metodzie nawet od mężczyzn ze słabymi parametrami nasienia można uzyskać plemniki, które zostaną poddane kriokonserwacji i wykorzystane do zapłodnienia komórek jajowych metodą ICSI w procedurze in vitro. Od momentu pionierskiego zastosowania tej metody w 2012 r.oku w klinice nOvum wykonaliśmy już ponad 670 procedur mTESE. To alternatywa dla programu dawstwa nasienia, która stanowi ważny krok w leczeniu niepłodności męskiej i daje szansę wielu mężczyznom na biologiczne ojcostwo.

Metody leczenia

Poniżej przedstawiamy Państwu katalog usług wchodzących w skład etapu leczenia niepłodności.

Forum embriologiczne

Forum embriologiczne to miejsce wymiany doświadczeń i wiedzy w dziedzinie medycyny rozrodu. Dzielimy się tu doświadczeniami i wiedzą na temat nipłodności. Zapraszamy kazdego, kto jest zainteresowany ty tematem.

ole

Dlaczego transfer został odwołany?

Natalia

Czy istnieje ryzyko, że zarodek po transferze zostanie wypchnięty z macicy?

Małgorzata

Kiedy mogę podejść do kolejnego zabiegu in vitro?

Magdalena

Jak może być przyczyna nawracania subklinicznego, przewlekłego stanu zapalnego endometrium?

Magda

O czym może świadczyć krwawienie 3 tyg po transferze?

Asia

Dlaczego mam przedwczesną niedoczynność jajników?

Maria

Ile muszę schudnąć?

Agnieszka

Czy są przeciwskazania do transferu?

Monika

Czy konieczne jest badanie USG przed włączeniem estrogenów w cyku sztucznym?

Malutka

Czy beta hCG rośnie prawidłowo?

Monika

Która blastocysta lepiej rokuje?

Angelika

Ile zarodków można uzyskać podczas 1 procedury zapłodnienia in vitro?

Agnieszka

Dlaczego nie udało się wykonać transferu?

Malutka

Czy wynik betaHCG 103 mIU/ml oznacza ciążę?

Angelika

Jak rozumieć zapis ustawy o leczeniu niepłodności?

Nasi specjaliści w zakresie leczenia niepłodności

Poznaj nasz zespół doświadczonych specjalistów.

lek. Katarzyna Kozioł

specjalistka endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, specjalistka położnictwa i ginekologii, współzałożycielka i dyrektorka ds. medycznych kliniki nOvum, embriolożka kliniczna PTMRiE, Senior Clinical Embryologist ESHRE, kierowniczka laboratorium embriologicznego nOvum

Ginekologia

Dyrekcja

Embriologia

Otwórz profil

lek. Piotr Lewandowski

II° specjalizacji w zakresie położnictwa i ginekologii, specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, współzałożyciel i dyrektor Kliniki nOvum

Ginekologia

Dyrekcja

Otwórz profil

lek. Jan Lewandowski

specjalista położnictwa i ginekologii, w trakcie specjalizacji z endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, wicedyrektor Kliniki nOvum

Ginekologia

Dyrekcja

nOvum

Otwórz profil

Poznaj opinie Pacjentów

Każda Para, która przekracza drzwi naszej kliniki, jest wyjątkowa. Dlatego też nasze podejście do leczenia jest zawsze indywidualne. Historie naszych Pacjentów – które z przyjemnością publikujemy – pokazują, że niepłodność nie jest wyrokiem, a połączenie szczegółowej diagnostyki problemu z nowoczesnymi metodami leczenia to początek drogi, aby spełnić marzenie o poczęciu dziecka.

23 stycznia 2025

S&K

Serdeczne podziękowania dla całego zespołu nOvum za ogromne pokłady empatii i serdeczności w ciężkich chwilach starań o potomstwo – atmosfera,…

S&K

14 stycznia 2025

Ewa

Dziękujemy bardzo pani doktor Lilii Obuchowskiej-Hincz za cudowną opiekę i wsparcie w tak trudnym dla nas momencie leczenia niepłodności i…

Ewa

14 stycznia 2025

Szczęśliwi rodzice

Dziękujemy bardzo pani dr Dominice Puchcie! jJej profesjonalizm przeplatany empatią dodawał sił i motywacji w trudnych momentach, zarówno przed jak…

Szczęśliwi rodzice

14 stycznia 2025

Szczęśliwi rodzice

Dziękujemy bardzo pani dr Dominice Puchcie! jJej profesjonalizm przeplatany empatią dodawał sił i motywacji w trudnych momentach, zarówno przed jak…

10 stycznia 2025

PacjentKa

Serdeczne podziękowania dla pana dr. Piotra Lewandowskiego oraz dla całego zespołu Novum. Dzięki ogromnej wiedzy i zaangażowaniu dr. Piotra po…

PacjentKa

10 stycznia 2025

PacjentKa

Serdeczne podziękowania dla pana dr. Piotra Lewandowskiego oraz dla całego zespołu Novum. Dzięki ogromnej wiedzy i zaangażowaniu dr. Piotra po…

08 stycznia 2025

Wdzięczni rodzice

Do kliniki Novum trafiliśmy z beznadziejną, jak dla mnie, diagnozą – praktycznie wyczerpaną rezerwą jajnikową. Mimo zdrowego trybu życia, braku…

Wdzięczni rodzice

08 stycznia 2025

Wdzięczni rodzice

Do kliniki Novum trafiliśmy z beznadziejną, jak dla mnie, diagnozą – praktycznie wyczerpaną rezerwą jajnikową. Mimo zdrowego trybu życia, braku…

08 stycznia 2025

Tomek

Z całego serca polecamy klinikę Novum. Szczególne podziękowania ślemy dr. Piotrowi Lewandowskiemu i dr. Janowi Lewandowskiemu, są to lekarze z…

Tomek

Porozmawiaj z nami

Chętnie odpowiemy na Państwa pytania i wątpliwości. Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz lub telefonicznie.