Przejdź do treści

09 października 2014

Co mogło być przyczyną niepowodzenia? Co należy zmienić przy następnej procedurze?

Pytanie

Bardzo proszę o interpretację moich wyników (wykonanych we wrześniu 2014.) związanych z rezerwą jajnikową, badania były wykonywane w 3 dc cyklu. 
FSH – 7,38 mIU/ml
AMH – 1,5 ng/ml – badanie wykonano metodą II generacji 
Inhibina B – 24 pg/ml 

We wrześniu podchodziliśmy w Novum do ICSI, przy stymulacji dostałam wysokie dawki hormonów, a mimo tego udało się uzyskać 2 komórki, z czego żadna się nie zapłodniła i nie doszło do transferu. 
Mąż ma dobre wyniki nasienia, ja choruję na endometriozę.
Co mogło być przyczyną niepowodzenia? 
Co należy zmienić przy następnej procedurze?

Odpowiedź

Jedną z prawdopodobnych przyczyn niepowodzenia mogła być Pani choroba podstawowa – endometrioza. Ogniska endometriozy zlokalizowane na jajnikach upośledzają ich funkcję i niszczą strukturę tego narządu.  Zmiany na jajnikach mogą hamować owulację i prowadzą do niszczenia ich kory, czyli miejsca, gdzie zlokalizowane są pierwotne pęcherzyki zawierające komórki jajowe. Endometrioza wpływa także na jakość komórek jajowych, w wyniku czego z większą częstotliwością może dochodzić do niepowodzeń zapłodnienia, zahamowania rozwoju uzyskanych zarodków, poronień.

Można starać się wspomóc następne próby, modyfikując protokół stymulacji lub rodzaj przyjmowanych leków do stymulacji, aby uzyskać więcej i lepszej jakości komórki jajowe dające szansę na rozwój potencjalnych embrionów. W skrajnych przypadkach, gdy pomimo bardzo wysokich dawek leków nie udaje się uzyskać satysfakcjonującej odpowiedzi na stymulację, można rozważyć naturalne lub minimalnie stymulowane cykle, w których w sytuacji złej odpowiedzi na stymulację można uzyskać 1-2 komórek jajowych, ale paradoksalnie lepszej jakości. Szczegóły należy ustalić z lekarzem prowadzącym, który ma wgląd w Państwa sytuację medyczną.

Embriolog nOvum

Powrót do forum embriologiczne