Przejdź do treści

22 listopada 2014

Dlaczego po raz kolejny ET się nie powiódł?

Pytanie

Jestem waszą pacjentką. W naszym przypadku problemem są znacznie obniżone parametry nasienia. Wiek 30 lat. Waga 50kg, wysokie AMH, wszystkie hormony i badania idealne. Owulacje co miesiąc bez żadnych leków. Punkcja kilka miesięcy temu, 14 dojrzałych komórek, wszystkie się zapłodniły i przetrwały do stadium blastocysty. Wszystkie 4AA. Jestem po czwartym transferze teraz 2 zarodków i kolejne podejście nieudane. Przeszłam wszelkie możliwe badania, genetyka była rozszerzona i wszystko ok. Histeroskopia jak najbardziej w porządku. Na nic nie choruję, mąż też. Nigdy nie miałam żadnej operacji, nie jestem narażona na jakiekolwiek szkodliwe czynniki a ciąży brak. Pierwszy transfer Hcg – 3,76, drugi Hcg – poniżej 1,2, trzeci Hcg – 6,27, czwarty Hcg – 26,7. Wszystkie oznaczenia były robione w 8dpt, a ok 10 dnia przychodziła miesiączka. Po transferach żadnych skurczów nie było. Co może być przyczyną? przecież to chyba niemożliwe żeby 5 zarodków było nieprawidłowych? Histeroskopia nie wykazała żadnych problemów więc czemu jest problem z prawidłową implantacją przecie zarodki wszystkie są idealne. Endometrium w dniu transferów 10,3 do 11mm. Proszę o odpowiedź, bo w naszym przypadku wszystkie czynniki zostały wyeliminowane, które z reguły wpływają na taki stan rzeczy.

Odpowiedź

Zabieg in vitro, nawet przy najlepszych rokowaniach, jest skuteczny jedynie w 30 – 40% przypadków. Podobnie zapłodnienie naturalne u zdrowych, płodnych ludzi nie jest skuteczne w 100%, ale nieco poniżej 20% na jeden cykl. Najczęstszą przyczyną niepowodzeń w zagnieżdżeniu zarodków jest ich nieprawidłowy rozwój, co zdarza się zarówno w warunkach in vitro, jak in vivo (czyli w organizmie kobiety). W chwili obecnej medycyna nie ma wpływu na rozwój zarodków, trzeba cierpliwie próbować dopóki nie trafi się na ten prawidłowy embrion, który zapoczątkuje ciążę. 

Jeśli zarodki są dobrej jakości, jako przyczynę niepowodzeń należy rozważyć brak synchronizacji śluzówki macicy z rozwojem zarodka. Jeśli ma Pani jeszcze zamrożone zarodki, należy spróbować innego niż dotychczas przygotowania śluzówki do rozmrożenia. Kolejną potencjalną przyczyną może być nadmierna czynność skurczowa macicy, nawet jeśli nie jest przez Panią odczuwana. Czasem, jeśli wszystkie przeszkody zostały wyeliminowane, a ewentualne przyczyny niepowodzeń zdiagnozowane, trzeba po prostu poczekać (choć to trudne) na właściwy cykl i właściwy zarodek.

Embriolog nOvum

Powrót do forum embriologiczne