Rodzicielstwo dzięki skorzystaniu z dawstwa komórek rozrodczych lub zarodków. Czy ta droga jest dla nas?

Udostępnij:

Przychodnia Lekarska nOvum i dr n. med. Joanna Kot – psychoterapeuta zapraszają na warsztaty: „Rodzicielstwo dzięki skorzystaniu z dawstwa komórek rozrodczych lub zarodków. Czy ta droga jest dla nas?”.
28 września 2019 r. o godz. 10.00, zapraszamy do nOvum wszystkie pary będące w trakcie diagnostyki i leczenia niepłodności, które rozważają decyzję o skorzystaniu z dawstwa komórek rozrodczych lub zarodków innych par. Ponieważ dochodzenie do takich decyzji jest kilkuetapowym procesem niepozbawionym pytań, wątpliwości i rozterek, chcemy wesprzeć Państwa wiedzą i narzędziami psychologicznymi, tak, aby efekt przemyśleń był spójny z Waszym wewnętrznym światem i kierunkiem Waszej relacji.

Decyzja o skorzystaniu z dawstwa komórek rozrodczych lub adopcji prenatalnej zarodków jest najczęściej następstwem wyczerpania wszystkich innych możliwości leczenia z wykorzystaniem własnego materiału genetycznego. Zazwyczaj opcja ta pojawia się po nieudanych dotąd próbach, po często utraconych nadziejach i rozczarowaniach brakiem postępu w leczeniu, wielu rozmowach z lekarzem, ale przede wszystkim między Partnerami. Często też już po wstępnej diagnostyce wiadomo, że to jedyna droga do rodzicielstwa, np. przy przedwczesnej niewydolności jajników lub braku plemników bez możliwości ich pozyskania w wyniku biopsji u mężczyzny, lub przy nosicielstwie chorób genetycznych. Z reguły droga prowadząca do wspólnej decyzji na “tak” lub na “nie” jest trudna i emocjonalna. Pojawia się wiele pytań o przyszłość, na które nie da się odpowiedzieć, rozterki etyczne, obawy co do reakcji własnych lub partnera na narodzone dziecko, czy niezgodność stanowisk między partnerami to tylko niektóre z trudności, z którymi przychodzi się na niej mierzyć. Są one całkowicie naturalne, spodziewane i stanowią części procesu decyzyjnego. Są sygnałem dojrzałej postawy do rodzicielstwa stawiającego nowe wyzwania, których wcześniej się nie spodziewaliśmy. Jednocześnie wymagają dużych nakładów energii, pochłaniają myśli i emocje. Zazwyczaj też w procesie dochodzenia do najlepszych rozwiązań Para pozostaje sama, mając bardzo ograniczoną liczbę osób, z którymi może o tym rozmawiać lub nie mając nikogo takiego w swoim otoczeniu. Dlatego warsztat ten stanowić będzie wsparcie – w postaci wiedzy i narzędzi psychologicznych, a przede wszystkim bezpiecznej przestrzeni, w której otwarcie będzie można wypowiedzieć wątpliwości, zająć stanowisko, czy zadać pytania. Przyniesie głęboki oddech i zdystansowane spojrzenie. Doda energii do dalszych działań. Zapraszamy!
Warsztat będzie miał charakter psychoedukacyjny, a Państwo:

  • Zdobędziecie wiedzę o psychologicznych aspektach dawstwa i biorstwa.
  • Dowiecie się, gdzie szukać rzetelnych informacji na ten temat.
  • Nauczycie się pracować z rozterkami i wątpliwościami, które tworzą się wokół tego tematu oraz tego jak  o swoich emocjach rozmawiać z życiowym Partnerem.
  • Sprawdzicie, czy ta droga do rodzicielstwa jest dla Was.
  • Znajdziecie się w okolicznościach, w których otwarcie będzie można zadać pytania, o których trudno lub w ogóle nie rozmawia się z innymi.

Prosimy o zapisy telefoniczne 22.566 80 00 lub mailowe: rejestracja@novum.com.pl
Dysponujemy ograniczoną liczbą miejsc (grupa do 16 osób). Warsztaty są finansowane przez Klinikę nOvum i odbywają się w Klinice nOvum, ul. Bociania 13, przewidywany czas zakończenia spotkania: godzina 15-ta.
Zapraszamy!