FSH – badanie stężenia hormonu folikulotropowego
FSH to hormon tropowy, który produkowany przez przedni płat przysadki mózgowej. Bierze on udział w dojrzewaniu pęcherzyków jajnikowych oraz syntezie estrogenów i progesteronów – ma więc wpływ na przebieg cyklu miesiączkowego i wystąpienie owulacji. Stymuluje powstanie ciałka żółtego i odpowiada za podtrzymanie jego funkcji. Jego stężenie we krwi zmienia się w ciągu całego życia kobiety, jak również w zależności od fazy cyklu miesiączkowego.
W jakim celu wykonuje się badanie FSH
(hormon folikulotropowy; follicle-stimuating hormone)?
Badanie może być wykonywane zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. U kobiet wynik badania jest pomocny m. in. w ocenie rezerwy jajnikowej, czy diagnostyce zaburzeń miesiączkowania. Jest to jedno z podstawowych badań w diagnostyce niepłodności. Wynik badania warto przynieść ze sobą na pierwszą, tzw. “wstępną” wizytę w nOvum. U mężczyzn ocena poziomu FSH może zostać zlecona w celu kontroli czynności jąder.
Jak wygląda badanie badanie FSH (hormon folikulotropowy; follicle-stimuating hormone)?
Badanie wykonywane jest z krwi żylnej. Optymalnie, ogólną ocenę stężenia folikulotropiny u kobiet powinno wykonać się w 2-3 dniu cyklu menstruacyjnego. W zależności jednak od przyczyny jego kontroli, lekarz może zlecić badanie w innym dniu cyklu. Badania nie trzeba wykonywać na czczo. Ze względu na wpływ rytmu dobowego na wydzielanie hormonów przez przysadkę mózgową, badanie warto wykonać w godzinach porannych. Należy pamiętać, że przyjmowane leki mogą mieć wpływ na wynik badania, dlatego należy poinformować lekarza zlecającego o wszystkich przyjmowanych lekach – konieczne może okazać się odstawienie niektórych leków na jakiś czas przed badaniem. Wynik badania powinien być konsultowany z lekarzem prowadzącym.