Progesteron

Progesteron to żeński, steroidowy hormon płciowy. Pełni bardzo istotną rolę w cyklu miesiączkowym, ciąży oraz embriogenezie.

Pierwsza wizyta
Progesteron

W jakim celu wykonuje się badanie progesteronu?

W cyklu menstruacyjnym i wczesnej ciąży produkowany jest głównie przez ciałko żółte, a ok 7-9 tygodnia ciąży tę rolę przejmuje łożysko. Progesteron odpowiada za przygotowanie endometrium do implantacji zarodka. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, poziom progesteronu obniża się znacząco, co w konsekwencji prowadzi do wystąpienia menstruacji. W związku z tym, ocena jego stężenia może być pomocna w diagnostyce zaburzeń cyklu. Podczas implantacji i w ciąży, jednym z zadań tego hormonu jest zredukowanie odpowiedzi immunologicznej organizmu matki na zarodek. Stężenie progesteronu ma też kluczowe znaczenie dla utrzymania ciąży poprzez zapobieganie porodowi przedwczesnemu przez swój wpływ na mięśnie gładkie macicy. Hormon ten bierze również udział w produkcji mleka – laktacji.

Największe stężenie tego hormonu we krwi obserwujemy po owulacji. W związku z tym, badanie to może pomóc w stwierdzeniu, czy potencjalnie w danym cyklu doszło do owulacji, czy nie (nie możemy jednak stwierdzić tego z całkowitą pewnością). Również w ciąży, szczególnie po leczeniu niepłodności, kontrolujemy poziom progesteronu, celem weryfikacji leczenia (jeśli takie zostało wdrożone przez lekarza prowadzącego), bądź konieczności jego wdrożenia.

 

 

Jak wygląda badanie badanie progesteronu?

Badanie wykonywane jest z krwi żylnej. Badania nie trzeba wykonywać na czczo. Należy pamiętać, że przyjmowane leki mogą mieć wpływ na wynik badania, dlatego należy poinformować lekarza zlecającego o wszystkich przyjmowanych lekach – konieczne może okazać się odstawienie niektórych leków na jakiś czas przed badaniem. Wynik badania powinien być konsultowany z lekarzem prowadzącym.