Badanie w kierunku toksoplazmozy (przeciwciała IgG i IgM)

Badanie krwi mające na celu stwierdzenie odporności (klasa IgG) bądź relatywnie świeżego zakażenia (klasa IgM) pierwotniakiem Toxoplasma gondii. Osoby, które przeszły tę chorobę w przeszłości powinny mieć dodatnie przeciwciała w klasie IgG (należy pamiętać, że choroba może przebiegać bezobjawowo!). Dodatnie przeciwciała w klasie IgM wymagają konsultacji z lekarzem.

Pierwsza wizyta
Badanie w kierunku toksoplazmozy (przeciwciała IgG i IgM)

W jakim celu wykonuje się badanie w kierunku toksoplazmozy (przeciwciała IgG i IgM)?

Toksoplazmoza to choroba pasożytnicza. Drogą zakażenia jest głównie surowe lub niedogotowane mięso, ale nieumyte warzywa i owoce, kontakt ze skażoną glebą, wodą. Ostatecznym żywicielem tego pasożyta są koty. Szczególnie niebezpieczne jest świeże zakażenie w okresie ciąży. Nieleczona stwarza ryzyko poronienia, zgonu wewnątrzmacicznego płodu, jak i poważnych powikłań u noworodka i dziecka, dlatego podczas przygotowywania mięsa oraz w kontakcie w kotami należy zachować szczególną dbałość o higienę, dokładnie myć warzywa i owoce oraz nie spożywać wody o nieznanym pochodzeniu.

 

Jak wygląda badanie badanie w kierunku toksoplazmozy (przeciwciała IgG i IgM)?

Badanie wykonywane jest z krwi żylnej. Badania nie trzeba wykonywać na czczo. Badanie warto wykonać u kobiet jeszcze przed ciążą, w okresie starań o dziecko. Wynik badania interpretujemy zgodnie z wartościami referencyjnymi zamieszczonymi na dokumencie, a odchylenia od normy powinny być konsultowane z lekarzem prowadzącym. W przypadku dodatnich przeciwciał w klasie IgM, a ujemnych w klasie IgG, należy wykonać badanie PCR w kierunku toksoplazmozy. W przypadku dodatnich przeciwciał w obu klasach, należy wykonać badanie widoczności przeciwciał w klasie IgG i/lub badanie PCR w kierunku toksoplazmozy.