Ocena stopnia czystości pochwy (biocenoza pochwy)

Jest to badanie mikrobiologiczne, które polega na pobraniu wymazu z pochwy, odpowiednim wybarwieniu go i ocenie pod mikroskopem.

Pierwsza wizyta
Ocena stopnia czystości pochwy (biocenoza pochwy)

W jakim celu wykonuje się badanie oceny stopnia czystości pochwy (biocenoza pochwy)?

W skład oceny wchodzi – obecność komórek nabłonka, leukocytów, lactobacillus spp, czyli flory fizjologicznej, innych bakterii, grzybów drożdżopodobnych, cluecells (in. komórki jeżowe, ich obecność jest jednym z wykładników zakażenia bakteryjnego pochwy, którego najczęstszą przyczyną są bakterie Gardnerella vaginalis); obecnosc Trichomonas vaginalis (rzęsistek pochwowy – pasożyt powodujący rzęsistkowicę – stan zapalny narządów płciowych), pH pochwy.

 

Jak wygląda badanie badanie oceny stopnia czystości pochwy (biocenoza pochwy)?

Badanie daje mniej dokładny, jednak dużo szybszy wynik niż posiew wymazu z pochwy. Wykonuje się je w celu szybkiej, wstępnej identyfikacji przyczyny w ostrym przebiegu stanu zapalnego pochwy lub w celu uzyskania oceny flory bakteryjnej. Przyjmowane leki dopochwowe, jak i doustne antybiotyki mogą znacząco wpływać na wynik badania, dlatego należy poinformować lekarza zlecającego lub osobę pobierającą (lekarz, położna) o wszystkich przyjmowanych lekach – konieczne może okazać się odstawienie niektórych leków na jakiś czas przed badaniem, zachowanie odpowiedniego odstępu czasowego od zakończenia kuracji, lub wykonanie badania przed ich poranną aplikacją. Przed badaniem powinno się zachować wstrzemięźliwość seksualną przez ok 48 godzin. Badania nie powinno wykonywać się w czasie krwawienia miesiączkowego. Wynik badania powinien być konsultowany z lekarzem prowadzącym.