Przejdź do treści

Posiew z kanału szyjki macicy w kierunku bakterii tlenowych, beztlenowych i grzybów

Badanie ma na celu identyfikację DNA bakterii Chlamydia Trachomatis w pobranym materiale. W nOvum materiałem pobranym u kobiety jest wymaz z kanały szyjki macicy, a u mężczyzn – próbka moczu.

nOvum

W jakim celu wykonuje się posiew z kanału szyjki macicy w kierunku bakterii tlenowych, beztlenowych i grzybów?

Bakteria ta powoduje chorobę przenoszoną drogą płciową, która może manifestować się m. in. Zapaleniem cewki moczowej, zapaleniem gruczołu krokowego, nadżerką szyjki macicy, zapaleniem przydatków, endometrium i miednicy mniejszej, a w konsekwencji stać się przyczyną niepłodności lub problemów z donoszeniem ciąży. U noworodków zakażonych matek może dojść do transmisji w czasie porodu, co stwarza ryzyko wystąpienia u dziecka stanów zapalnych spojówek, gałek ocznych oraz płuc. Dodatni wynik badania wymaga konsultacji lekarskiej i szybkiego wdrożenia leczenia, które w dużej mierze opiera się na antybiotykoterapii.

W nOvum badanie wymagane jest przed procedurami histeroskopii, scratchingu, inseminacji, IVF/ICSI oraz przed transferami. Ma to na celu m. in. eliminację ryzyka wprowadzenia bakterii do jamy macicy (podczas histeroskopii, scratchingu, inseminacji lub transferu) lub do jamy otrzewnej (podczas punkcji jajników w procedurze IVF/ICSI) oraz wykluczenie zakażenia chlamydią jako przyczyny niepłodności. Przyjmowane leki dopochwowe, jak i doustne antybiotyki mogą znacząco wpływać na wynik badania, dlatego należy poinformować lekarza zlecającego lub osobę pobierającą (lekarz, położna) o wszystkich przyjmowanych lekach – konieczne może okazać się odstawienie niektórych leków na jakiś czas przed badaniem, zachowanie odpowiedniego odstępu czasowego od zakończenia kuracji, lub wykonanie badania przed ich poranną aplikacją.

 

Przygotowanie pacjentki przed pobraniem wymazu do badania mikrobiologicznego

• zachować karencje po leczeniu środkami przeciwdrobnoustrojowymi 7 dni-doustnymi oraz 5 dni-miejscowymi (globulki dopochwowe);
• zachować 3-dniowy okres wstrzemięźliwości seksualnej;
• nie należy stosować zabiegów higienicznych z użyciem środków odkażających

Jak wygląda badanie posiewu z kanału szyjki macicy w kierunku bakterii tlenowych, beztlenowych i grzybów?

Przed badaniem powinno się zachować wstrzemięźliwość seksualną przez ok 48 godzin. Badania nie należy wykonywać się w czasie krwawienia miesiączkowego. U mężczyzn, mocz do badania optymalnie powinien być poranny (pierwszy po wypoczynku nocnym) lub przez min. 2 godziny znajdować się w pęcherzu moczowym, tj. Od ostatniego oddania moczu, do oddania moczu na badanie powinno minąć nie mniej niż 2 godziny. Mocz powinien zostać oddany do przeznaczonego do tego, specjalnego pojemnika. Dodatni wynik badania powinien być konsultowany z lekarzem prowadzącym.

Nasi specjaliści

Poznaj nasz zespół doświadczonych specjalistów.

lek. Katarzyna Kozioł

specjalistka endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, specjalistka położnictwa i ginekologii, współzałożycielka i dyrektorka ds. medycznych kliniki nOvum, embriolożka kliniczna PTMRiE, Senior Clinical Embryologist ESHRE, kierowniczka laboratorium embriologicznego nOvum

Ginekologia

Dyrekcja

Embriologia

Otwórz profil

lek. Piotr Lewandowski

II° specjalizacji w zakresie położnictwa i ginekologii, specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, współzałożyciel i dyrektor Kliniki nOvum

Ginekologia

Dyrekcja

Otwórz profil

lek. Jan Lewandowski

specjalista położnictwa i ginekologii, w trakcie specjalizacji z endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, wicedyrektor Kliniki nOvum

Ginekologia

Dyrekcja

nOvum

Otwórz profil

Poznaj historie naszych Pacjentów

Każda Para, która przekracza drzwi naszej kliniki, jest wyjątkowa. Dlatego też nasze podejście do leczenia jest zawsze indywidualne. Historie naszych Pacjentów – które z przyjemnością publikujemy – pokazują, że niepłodność nie jest wyrokiem, a połączenie szczegółowej diagnostyki problemu z nowoczesnymi metodami leczenia to początek drogi, aby spełnić marzenie o poczęciu dziecka.

14 kwietnia 2025

Wioletta i Marek

Nasze ścieżki życia tak się nam poukładały, że zaczęliśmy się starać o dziecko w dość późnym czasie. Różni lekarze na…

Wioletta i Marek

09 kwietnia 2025

Małgorzata

Nasza droga do rodzicielstwa była niełatwa. Choruję na endometriozę i wiek też gra tu ważną rolę, jestem po czterdziestce. 3…

Małgorzata

27 marca 2025

Alicja i Maciej

Chciałabym wraz z mężem z całego serca podziękować klinice Novum za spełnienie naszego największego marzenia o rodzicielstwie! Już od pierwszej…

Alicja i Maciej

13 marca 2025

Dorota

Ścieżki naszego życia tak się poukładały, że zaczęliśmy starać się o dziecko w dość późnym (choć wciąż jeszcze normalnym) czasie….

Dorota

11 marca 2025

Małgorzata

Po 6 próbach in vitro w Krakowie trafiliśmy do Novum z polecenia krakowskiego lekarza. Dr Piotr Lewandowski zajął się nami…

Małgorzata

07 marca 2025

K i Sz

Chcieliśmy przekazać serdeczne podziękowania dr. Janowi Lewandowskiemu, dzięki któremu od 5 miesięcy jest z nami nasza upragniona córeczka. Pan Doktor…

K i Sz

07 marca 2025

Kasiola

Wybierając klinikę kierowałam się opiniami pacjentów. Razem z narzeczonym podjęliśmy decyzję, że będzie to Novum. Intuicyjnie wybrałam dr Dominikę Puchtę…

Kasiola

07 marca 2025

Katarzyna i Turan

Do Novum trafiliśmy w kwietniu 2024 roku. Byliśmy i nadal jesteśmy, pacjentami doktora Piotra Lewandowskiego. Trafiliśmy tu z innych klinik…

Katarzyna i Turan

20 lutego 2025

Magda i Damian

Z całego ❤️ polecamy klinikę nOvum i jej specjalistów! Do kliniki trafiliśmy w 2020 r. z polecenia, pozbawieni już jakichkolwiek…

Magda i Damian

Porozmawiaj z nami

Chętnie odpowiemy na Państwa pytania i wątpliwości. Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz lub telefonicznie.