Posiew z pochwy w kierunku bakterii tlenowych, beztlenowych i grzybów
Jest to badanie, które polega na pobraniu wymazu z pochwy, umieszczeniu pobranego materiału na odpowiednich podłożach i kilkudniowej hodowli przy jednoczesnej obserwacji. Pozwala diagnostykę zaburzeń flory bakteryjnej pochwy poprzez identyfikację drobnoustrojów w niej bytujących – bakterii tlenowych, beztlenowych oraz grzybów drożdżopodobnych. W razie konieczności, wykonywany jest również antybiogram, czyli weryfikacja, na jakie leczenie odpowie dany rodzaj bakterii.

W jakim celu wykonuje się posiew z pochwy w kierunku bakterii tlenowych, beztlenowych i grzybów?
Badanie wykonuje się w celu uzyskania wnikliwej oceny flory bakteryjnej, jak również w celu dokładnej identyfikacji przyczyny stanów zapalnych pochwy i ustalenia najlepszego sposobu ich leczenia. W nOvum badanie wymagane jest przed procedurami scratchingu, inseminacji, IVF/ICSI oraz przed transferami. Ma to na celu m. in. eliminację ryzyka wprowadzenia patogenów do jamy macicy (podczas scratchingu, inseminacji lub transferu) lub do jamy otrzewnej (podczas punkcji jajników w procedurze IVF/ICSI). Wynik posiewu jest ważny przez 1 miesiąc. Przyjmowane leki dopochwowe, jak i doustne antybiotyki mogą znacząco wpływać na wynik badania, dlatego należy poinformować lekarza zlecającego lub osobę pobierającą (lekarz, położna) o wszystkich przyjmowanych lekach – konieczne może okazać się odstawienie niektórych leków na jakiś czas przed badaniem, zachowanie odpowiedniego odstępu czasowego od zakończenia kuracji, lub wykonanie badania przed ich poranną aplikacją.
Przygotowanie pacjentki przed pobraniem wymazu do badania mikrobiologicznego
• zachować karencje po leczeniu środkami przeciwdrobnoustrojowymi 7 dni-doustnymi oraz 5 dni-miejscowymi (globulki dopochwowe);
• zachować 3-dniowy okres wstrzemięźliwości seksualnej;
• nie należy stosować zabiegów higienicznych z użyciem środków odkażających
Jak wygląda badanie posiewu z pochwy w kierunku bakterii tlenowych, beztlenowych i grzybów?
Przed badaniem powinno się zachować wstrzemięźliwość seksualną przez ok 48 godzin. Badania nie powinno wykonywać się w czasie krwawienia miesiączkowego. Dodatni wynik badania powinien być konsultowany z lekarzem prowadzącym.
Nasi specjaliści
Poznaj nasz zespół doświadczonych specjalistów.
Porozmawiaj z nami
Chętnie odpowiemy na Państwa pytania i wątpliwości. Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz lub telefonicznie.