Proces leczenia niepłodności w nOvum – krok po kroku

Leczenie niepłodności to proces, który warto poznać krok po kroku. Na co się przygotować, aby przejść przez wszystkie etapy jak najsprawniej i najbardziej komfortowo? Poniżej przedstawiamy sześć najważniejszych kroków, które pomogą Wam przejść przez ten proces.

Umów się na wizytę
Proces leczenia niepłodności w nOvum – krok po kroku
Pierwsza konsultacja z lekarzem

Pierwsza konsultacja z lekarzem

Pierwsza wizyta w nOvum nazywana jest wizytą wstępną. Trwa dość długo – ok. 80 minut – zarezerwujcie sobie odpowiednią ilość czasu. Zalecane jest, aby uczestniczyło w niej dwoje partnerów – kobieta i mężczyzna.

● Po wejściu do kliniki udajcie się do rejestracji, gdzie otrzymacie do podpisu stosowne dokumenty i oświadczenia m.in. upoważnienie do wglądu w dokumentację medyczną (zastanówcie się wcześniej, kogo chcecie upoważnić). Nie zapomnijcie wziąć ze sobą dowodów tożsamości!

● Następnie przejdziecie do gabinetu medycznego, gdzie poznacie swojego lekarza – specjalistę w leczeniu niepłodności. Przeprowadzi on szczegółowy wywiad lekarski, który umożliwi rozpoznanie ewentualnych przyczyn niepowodzeń w staraniach o dziecko oraz ukierunkowanie diagnostyki.

● Już na pierwszej wizycie kobieta może spodziewać się badania ginekologicznego oraz USG. Mężczyzna z kolei prawdopodobnie dostanie skierowanie na badania nasienia. To są dwa podstawowe badania, które mówią wiele na temat potencjału rozrodczego Pary.

Podczas pierwszej wizyty lekarz zapyta:
● od jak dawna staracie się o dziecko i czy podejmowaliście już próby leczenia (jeżeli tak, to jakie i z jakim skutkiem),
● o datę ostatniej miesiączki, regularność i długość cykli kobiecych,
● jakość pożycia seksualnego, ewentualne problemy z libido,
● ogólny stan zdrowia,
● choroby i przyjmowane leki – chodzi tu głównie o schorzenia ginekologiczne (kobieta) i andrologiczne (mężczyzna), jednak inne choroby również mogą pozostawać nie bez znaczenia dla płodności. Jeżeli posiadacie najnowsze wyniki badań, wypisy ze szpitala itd., koniecznie zabierzcie je ze sobą, aby lekarz mógł mieć wgląd w historię choroby,
● schorzenia w najbliższej rodzinie, szczególnie przypadki niepłodności i wady genetyczne wśród potomstwa,
● styl życia, używki – papierosy, alkohol, szkodliwe warunki pracy,
● czy posiadacie już dzieci, czy udawało się zajść w ciążę, ewentualne poronienia.

Dodatkowe pytania zadawane podczas pierwszej wizyty zależą od sytuacji klinicznej Pacjentów.

Wy również możecie zadawać pytania – zachęcamy do przygotowania ich wcześniej i zapisania na kartce lub w telefonie. Jeżeli terminy medyczne stosowane przez lekarza będą dla Was niezrozumiałe, nie obawiajcie się poprosić o wyjaśnienie.

Czego spodziewać się po pierwszej wizycie?
Już na pierwszej wizycie możecie spodziewać się ukierunkowania diagnostyki  leczenia. Warto w tej kwestii zaufać lekarzowi i skrupulatnie stosować się do jego zaleceń.

Opracowanie planu leczenia niepłodności

Opracowanie planu leczenia niepłodności

Na podstawie wywiadu lekarskiego, badania wstępnego oraz swojej najlepszej wiedzy lekarz zaproponuje dostosowany do Waszej sytuacji sposób leczenia.

Musicie jednak wiedzieć, że leczenie w klinice leczenia niepłodności nie zawsze oznacza leczenie in vitro. Czasami dzięki odpowiedniej diagnostyce oraz zastosowaniu nieinwazyjnego leczenia, zajście w ciążę staje się możliwe w sposób naturalny. Istnieje wiele skutecznych metod terapeutycznych, m.in. takich jak:
● monitoring i stymulacja owulacji,
● dieta propłodnościowa i odpowiednia suplementacja,
● histeroskopia i udrożnienie jajowodów,
● inseminacja nasienia bezpośrednio do macicy.

Wszystko jednak zależy od Waszej sytuacji zdrowotnej i może zdarzyć się tak, że zapłodnienie pozaustrojowe będzie jedyną szansą na potomstwo.

Warto w tej kwestii zaufać lekarzowi i skrupulatnie stosować się do jego zaleceń. Wiemy, jak istotną rolę w leczeniu niepłodności odgrywa czas, dlatego zachęcamy abyście możliwie jak najszybciej rozpoczęli diagnostykę oraz terapię.

Wykonanie badań lekarskich

Wykonanie badań lekarskich

Na pierwszej wizycie lekarz zleci Wam odpowiednie badania diagnostyczne. W przypadku kobiety ginekolog zazwyczaj od razu przeprowadza wstępne badanie wewnętrzne oraz USG. Z kolei mężczyźnie zleca wykonanie badania nasienia (seminogramu), może również skierować go do androloga lub urologa.

Lekarz najprawdopodobniej zleci również szereg badań laboratoryjnych. W przypadku kobiet jest to najczęściej AMH, czyli oznaczenie tzw. rezerwy jajnikowej, panel tarczycowy: TSH, badanie poziomu prolaktyny, a także oznaczenie hormonów I fazy cyklu, tj. FSH i LH.

Dzięki temu, że nOvum dysponuje nowoczesnym zapleczem laboratoryjnym większość badań możecie wykonać na miejscu. Leczenie niepłodności często wymaga również konsultacji z innymi specjalistami, np. endokrynologiem, genetykiem lub seksuologiem. Wsparcie psychologiczne także odgrywa niebagatelną rolę w tym procesie. W nOvum pracują eksperci z powyższych dziedzin, z którymi możecie skonsultować się bezpośrednio w klinice, co znacznie skraca proces leczenia.

Druga wizyta u lekarza i diagnoza

Druga wizyta u lekarza i diagnoza

Na kolejnej wizycie, nazywanej wizytą startową analizowane są wyniki badań, z których może wyłonić się przyczyna niepłodności. Jeżeli tak się nie stanie, zlecane są dalsze, zaawansowane badania, np. genetyczne lub immunologiczne (o ile nie były zlecone na wizycie wstępnej).

Gdy znana jest już przyczyna niepłodności, leczenie się rozpoczyna. Wdrażane są odpowiednie procedury terapeutyczne np. zostają przepisane medykamenty, Pacjent dostaje skierowanie na zabieg lub też Para kierowana jest do kwalifikacji do procedury wspomaganego rozrodu np. in vitro.

To jedne z wielu możliwości, które mogą na Was czekać. Podczas wizyty lekarz dokładnie wyjaśni na czym polega dany sposób leczenia i z jakimi konsekwencjami oraz kosztami należy się liczyć.

Wyniki i wdrożenie leczenia

Wyniki i wdrożenie leczenia

W zależności od diagnozy wdrażane jest odpowiednie leczenie. Jego wyniki są na bieżąco monitorowane – jeżeli nie są skuteczne, to przedstawiane są kolejne metody terapeutyczne.

Nie tracimy cennego czasu na zbędne i kosztowne procedury – w nOvum zmierzamy prosto do celu, którym jest upragniona ciąża.

Zdrowa ciąża (lub korekta planu leczenia)

Zdrowa ciąża (lub korekta planu leczenia)

Jeśli leczenie zakończyło się upragnioną ciążą możecie kontynuować swoją drogę w nOvum prowadząc ciążę u naszych specjalistów.

Jeśli jednak pierwsza próba leczenia nie zakończy się oczekiwanym rezultatem to wspólnie z lekarzem prowadzącym ustalicie kolejne etapy leczenia.