HyCoSy – Sono HSG
HyCoSy (skrót od angielskiego hysterosalpingo contrast sonography), które jest też nazywane Sono HSG to procedura umożliwiająca ocenę budowy kanału szyjki i jamy macicy oraz drożności jajowodów. Metoda ta jest wykorzystywana, gdy u Pacjentki diagnozowanej z powodu niepłodności chcemy sprawdzić, czy przyczyną nie jest przeszkoda mechaniczna – np. związana z niedrożnością jajowodów.
Badanie HyCoSy - Sono HSG
HyCoSy to badanie oceniające drożność jajowodów i kształt jamy macicy. Polega na podaniu jodowego środka cieniującego (kontrastu) przez pochwę a dalej specjalny cewnik umieszczony w kanale szyjki macicy. Kontrast wypełnia jamę macicy, przedostaje się przez jajowody, jeśli są drożne, do jamy brzusznej. Przebieg środka cieniującego pokazuje prawidłowy stan narządów rodnych lub ewentualne przeszkody i zaburzenia w drożności. W trakcie badania, wykonuje się badanie ultrasonograficzne (USG) oceniające anatomię dróg rodnych.
Do spotkania komórki jajowej i plemnika, a następnie zapłodnienia, dochodzi w jajowodzie. Jego czynność i funkcjonalność jest kluczowa w tym procesie. Jeżeli dojdzie do zamknięcia światła jajowodu, czyli jego niedrożności całkowitej lub częściowej (np. przez zrosty pooperacyjne lub pozapalne, czy przez ogniska endometriozy), to spotkanie się komórki jajowej i plemnika może nie być możliwe lub jest bardzo utrudnione. Rolą kontrastu jest nie tylko wypełnienie struktury narządu rodnego. Może również, w trakcie jego podawania do jamy macicy, wpływać leczniczo na ewentualne zaburzenia; np. przerwać zrosty w jajowodzie lub też – co pokazują ostatnie doniesienia naukowe – wpłynąć na receptywność śluzówki wyścielającej jamę macicy (endometrium), zwiększając szansę na skuteczną implantację.
HyCoSy - Sono HSG - badanie drożności jajowodów z zastosowaniem kontrastu Lipiodol
Lipiodol jest olejowym kontrastem jodowym stosowanym w badaniach diagnostycznych, którego zaskakująco korzystny wpływ na poprawę płodności został niedawno odkryty.
Według ostatnich doniesień naukowych Lipiodol ma korzystnie oddziaływać na funkcję jajowodów oraz śluzówkę macicy – endometrium. Normalizuje pracę układu odpornościowego (m.in. zwiększa liczbę komórek NK – Natural Killers w macicy, które w odpowiedniej ilości są niezbędne w procesie zagnieżdżenia zarodka) oraz zmniejsza wykładniki stanu zapalnego dzięki czemu wzrasta szansa na implantację zarodka. Dotyczy to przede wszystkim kobiet z endometriozą oraz niepłodnością idiopatyczną, u których szansa na ciążę w ciągu 6 miesięcy po zabiegu z podaniem Lipiodolu wzrasta od 2 do 5 razy. Udowodniono, że ponad połowa kobiet poddanych badaniu w ciągu 3 lat po jego przeprowadzeniu zachodzi w ciążę, bez względu na to czy rozpoznano u nich endometriozę, czy niepłodność idiopatyczną.
Jak przebiega badanie HyCoSy - Sono HSG?
HyCoSy – Sono HSG – podczas badania drożności jajowodów lekarz ginekolog zakłada wziernik do pochwy, umieszcza miękki cewnik w kanale szyjki macicy, a następnie podaje do jamy macicy środek kontrastowy (ExEm Foam Kit). W trakcie podawania kontrastu, w celu oceny narządu rodnego wykonuje się badanie ultrasonograficzne (USG) głowicą dopochwową. Badanie trwa około 15 minut.
Badania niezbędne do przeprowadzenia badania HyCoSy - Sono HSG
Badania na podstawie wymazów:
- posiew z kanału szyjki macicy w kierunku bakterii tlenowych, beztlenowych i grzybów – badanie ważne 1 miesiąc od daty wyniku;
- cytologia – badanie ważne 1 rok od daty wyniku;
- wymaz z kanału szyjki macicy na obecność chlamydii trachomatis PCR – badanie ważne 1 rok od daty wyniku.
Badania z krwi:
- morfologia krwi z oznaczeniem płytek krwi – badanie ważne 1 rok od daty wyniku;
- grupa krwi (badanie ważne bezterminowo z wyłączeniem grupy krwi z okresu niemowlęcego).
W celu kwalifikacji do HyCoSy z kontrastem olejowym Lipiodol należy wykonać badania jak do HyCoSy, a także:
- poziom kreatyniny (ważny 6 miesięcy od daty wyniku; w przypadku osób z chorobami nerek wymagany jest wynik z ostatniego miesiąca).
Badanie HyCoSy wykonuje się w ciągu pierwszych 12 dni cyklu miesiączkowego, ale po całkowitym ustąpieniu krwawienia i plamienia.
Wskazania do wykonania badania HyCoSy - Sono HSG
- podejrzenie żeńskiego czynnika niepłodności,
- wywiad stanu zapalnego miednicy mniejszej, zapalenie przydatków, zakażenie bakteryjne narządu rodnego (np. chlamydią),
- endometrioza,
- zrosty miednicy mniejszej,
- mięśniaki macicy,
- wywiad operacji ginekologicznych lub chirurgicznych, takich jak wycięcie torbieli jajnika,
- lub usunięcie wyrostka robaczkowego.