Niepłodność u mężczyzn

Niepłodność męska to w dzisiejszych czasach coraz powszechniejsze zjawisko. Najważniejszą rolę w zapłodnieniu pełnią plemniki - ich jakość oraz liczebność jest kluczowym wyznacznikiem męskiej płodności, zaś normy nasienia WHO sukcesywnie maleją na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Dodatkowym problemem jest to, że poza wydłużonym oczekiwaniem na potomka męska niepłodność jest w zasadzie bezobjawowa.

Niepłodność u mężczyzn

Kiedy rozpoznaje się męską niepłodność?

Niepłodność męska to stan, w którym mężczyzna nie jest w stanie zapłodnić kobiety w wyniku niedoboru lub nieprawidłowości w budowie plemników. Jest to często diagnozowana przyczyna niepłodności u Par, które starają się o dziecko.

Diagnoza niepłodności męskiej zwykle zaczyna się od dokładnego wywiadu medycznego i badania fizykalnego. Kolejnym krokiem jest wykonanie analizy nasienia, która ocenia ilość, jakość i ruchliwość plemników. W niektórych przypadkach mogą być również zalecane dodatkowe badania, takie jak testy hormonalne lub badanie genetyczne.

Pierwsze objawy niepłodności u mężczyzny

Czynników, które mogą powodować męską niepłodność, jest wiele m.in. ogólny stan zdrowia, zaburzenia równowagi hormonalnej, stan układu nerwowego. Mężczyźni z reguły wstydzą się rozmawiać o swoich problemach natury intymnej, co utrudnia wczesne rozpoznanie.

Możliwe objawy niepłodności, które powinny być konsultowane z lekarzem przed rozpoczęciem starań o dziecko:

  • zaburzenia erekcji,
  • brak ochoty na seks,
  • mniejsza objętość ejakulatu,
  • pieczenie przy oddawaniu moczu,
  • bóle jąder i prostaty,
  • zniekształcenie moszny,
  • ból w trakcie i po stosunku.

Pacjenci cierpiący na choroby nowotworowe po chemioterapii lub radioterapii mogą stać się niepłodni, ponieważ leczenie to zakłóca produkcję plemników w jądrach (powoduje tzw. azoospermię). Na szczęście istnieją procedury umożliwiające zachowanie płodności, takie jak kriokonserwacja tkanki jąder lub nasienia.

Co robić przy problemach z męską niepłodnością?

W przypadku podejrzenia niepłodności męskiej warto skonsultować się z specjalistą zajmującym się leczeniem niepłodności, z reguły jest to androlog lub urolog.

Klinika nOvum oferuje kompleksowe podejście do diagnozowania i leczenia męskiej niepłodności. W niektórych przypadkach zmiana stylu życia, taka jak zmniejszenie spożycia alkoholu lub papierosów, może poprawić jakość nasienia. W uzasadnionych przypadkach, gdy problem leży w niedoborze jakościowych plemników, zaleca się zastosowanie technologii wspomaganego rozrodu, takich jak In Vitro Fertilization (IVF) lub IntraCytoplasmic Sperm Injection (ICSI). 

—–

Ocenia się, że czynnik męski odpowiada za 35% przypadków niepłodności. Pierwszym krokiem w przypadku problemów z poczęciem potomka powinno być przeprowadzenie kompleksowej diagnostyki.

Mężczyzno – nie trać nadziei na ojcostwo!

Ze względu na fizjologię diagnostyka męskiej niepłodności i decyzja co do optymalnej metody leczenia są dużo prostsze niż u kobiety. Mężczyzna, który słyszy diagnozę: „niepłodny” nie powinien podupadać na duchu i tracić nadziei na biologiczne ojcostwo. 

W ciągu ostatnich 20 lat dokonał się ogromny postęp w dziedzinie medycyny rozrodu, co daje szansę na rodzicielstwo szerokiej gamie mężczyzn, którzy wcześniej mogli zostać ojcami tylko dzięki skorzystaniu z nasienia dawcy. Przyjmuje się, że leczenie niepłodności męskiej w nowoczesnych ośrodkach medycznych w przeważającej części kończy się sukcesem.

Przyczyny niepłodności u mężczyzn

Najczęstszą przyczyną niepłodności u mężczyzny są nieprawidłowe parametry nasienia. Na trudności z uzyskaniem ciąży mogą składać się również 

  • zaburzenia hormonalne, 
  • wady narządów rodnych,
  • choroby uwarunkowane genetycznie.

Duży wpływ na męską płodność ma także styl życia, szczególnie szkodliwe jest palenie papierosów oraz picie alkoholu.

Diagnostyka męskiej niepłodności – badanie nasienia

Podstawową metodą oceny męskiej płodności jest badanie nasienia. Polega ono na oddaniu drogą masturbacji próbki spermy do specjalnego pojemnika. Następnie nasienie jest analizowane w laboratorium pod kątem liczby, ruchliwości i budowy plemników, a także koloru, lepkości, pH i innych cech fizykochemicznych.

W zależności od wyniku badania nasienia lekarz podejmuje leczenie lub dalszą diagnostykę.

Diagnostykę i leczenie w nOvum rozpocznij od umówienia się na wizytę wstępną tel. 22 566 80 00. Nie czekaj, zadzwoń!