Skip to content

05 December 2012

Częste poronienia – czy stymulacja przed inseminacją może pomóc?

Pytanie

Mamy z mężem problem, a mianowicie nie mamy problemów z zajściem w ciążę, ale problem z jej utrzymaniem. Byłam trzy razy w ciąży. Dwie pierwsze ciąże obumierały w 8-9 tyg. Trzecia ciąża okazała się pustym jajem płodowym w 8 tygodniu jej trwania. Wszelkie badania łącznie z kariotypami, które mogłyby wskazać na przyczynę, sa prawidłowe, u mnie hormonalnie również, u mnie i męża żadnych wirusów i bakterii, badanie nasienia u męża wykazało dużą aglutynację i aglomerację, dlatego zalecano nam podawanie mężowi flegaminy, nawet komórki NK mam w normie, wszelkie zespoły zostały wykluczone, jedynie co mi wyszło w badaniach podczas ostaniej z ciąż, to rozwijająca się niedoczynność nieznanego pochodzenia. Dodam, że wcześniej nie miałam takowych problemów, mąż ma dużą nadwagę. Pani doktor powiedziała, że następne zapłodnienie będzie z inseminacji, dlatego moje pytanie odnosi się do tego czy stymulacja hormonalna poprawia jakość jajeczek. Dodam, że ejakulat męża jest OK, b. niski % i mierny stopień wady wokół pojedynczego plemnika.

Odpowiedź

        Państwa sytuacja jest bardziej skomplikowana i nie wydaje się, aby sama stymulacja hormonalna rozwiązała ten problem. Stymulacja hormonalna znajduje swoje uzasadnienie w przypadku zaburzeń w owulacji. Wydaje się, że przyczyny niepowodzenia mogą być w Państwa przypadku bardziej złożone.

        Strata trzech lub więcej następujących po sobie ciąż jest określana mianem poronienia nawracającego (RM, ang. recurrent miscarriage) i dotyczy blisko 1% wszystkich poronień. W 50% nawracających poronień ich przyczyna pozostaje nieustalona. U podłoża pozostałych mogą leżeć nieprawidłowości genetyczne, zespół antyfosfolipidowy,  nieprawidłowości związane z budową macicy lub jej szyjki, zaburzenia hormonalne (np. chorby tarczycy), hiperprolaktynemia, zaburzenia metaboliczne (np. cukrzyca), trombofilie wrodzone i inne zaburzenia krzepnięcia krwi. Pacjentkom, które doświadczyły poronień nawracających zaleca się więc wykonanie badania cytogenetycznego (to badanie macie Państwo zrobione), poddanie się anatomicznej ocenie macicy (histerosalpingografii i histereoskopii), wykonanie badania w kierunku obecności przeciwciał antyfosfolipidowych, a w uzasadnionych przypadkach również badania w kierunku trombofilii wrodzonej.

        Przed rozpoczęciem przygotowań do inseminacji bądź przed podjęciem prób uzyskania ciąży metodami naturalnymi, należałoby skompletować i przeanalizować powyższe wyniki badań i wdrożyć, jeśli to możliwe, odpowiednie leczenie

        Jak już wspomniano w ok. połowie przypadków przyczyna poronień pozostanie niewyjaśniona, ale mimo wszystko szansa na szczęśliwe donoszenie ciąży nadal może sięgać nawet 50 – 60%.

Embriolog nOvum

Powrót do forum embriologiczne