Fizjoterapia uroginekologiczna – komu może pomóc?  

Udostępnij:

Fizjoterapia uroginekologiczna to dziedzina zajmująca się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem schorzeń związanych z nieprawidłowościami w obrębie miednicy. 

Kiedy udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Warto udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego w celu złagodzenia dolegliwości w obszarze układu moczowo-płciowego.

Szczególnie poleca się wizytę dla osób z problemem:

  • nietrzymania moczu,
  • obniżenia narządów rodnych
  • nietrzymania gazów i stolca,
  • ale również kobiet borykających się z endometriozą szczególnie w zakresie dolegliwości bólowych narządu rodnego (bolesność przy współżyciu, bolesne miesiączki),
  • ale także: bolesne oddawanie moczu,
  • bolesność przy wypróżnianiu i inne dolegliwości z tą chorobą związane (bóle lędźwi, bioder).

Zaleca się wizyty i ćwiczenia fizjoterapeutyczne jako uzupełnienie w leczeniu bólu kręgosłupa. Fizjoterapia uroginekologiczna doskonale sprawdzi się w przypadku bólu kości ogonowej.  

Wizyta u terapeuty uroginekologicznego przed i w trakcie ciąży

Wizyta u terapeuty uroginekologicznego jest również bardzo ważna u kobiet planujących ciążę, będących w ciąży, po porodzie silami natury oraz po cesarskim cięciu. W fizjoterapii urognekologicznej wykorzystywane są bezbolesne oraz nieinwazyjne metody fizjoterapii z użyciem USG. Fizjoterapia uroginekoloigczna w efekcie poprawia jakość życia pacjenta.    

Fizjoterapia uroginekologiczna pozwala odpowiednio przygotować się do porodu poprzez wzmocnienie mięśni dna miednicy. Rekomenduje się, aby wizyta kobiety ciężarnej odbyła się w II trymestrze ciąży.   

Z pomocy specjalisty warto korzystać także w okresie połogu, ponieważ odpowiednio dopasowana terapia przyspieszy regenerację poporodową. Optymalnym terminem do umówienia wizyty jest 6 tygodni po porodzie. 

Umów się do Fizjoterapeutki uroginekologicznej, pracującej w nOvum

mgr Joanna Głogowska – wyróżniona absolwentka Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu na kierunku Fizjoterapia. 

W 2016 roku ukończyła podyplomowe studia Seksuologia Kliniczna na Uniwersytecie SWPS w Warszawie uzyskując tytuł seksuologa – jako pierwszy fizjoterapeuta w Polsce. Specjalizuje się w zakresie fizjoterapii uroginekologicznej. 

Zawodowo związana ze Szpitalem im. Św. Rodziny przy ul. Madalińskiego w Warszawie oraz Warszawskim Instytutem Zdrowia Kobiet przy ul. Inflanckiej, gdzie należę do zespołów uroginekologicznych i uczestniczę w prowadzeniu pacjentów począwszy od diagnostyki (diagnostyka fizjoterapeutyczna, badania urodynamiczne), kończąc na rehabilitacji pooperacyjnej.  
Posiada liczne certyfikaty z zakresu rehabilitacji dna miednicy, m.in. AG GGUP „Fizjo Pelvica”, zastosowania i doboru pessarów, diagnostyki sEMG, suchego igłowania (dry needling) oraz USG. Szkoleniowiec i wykładowca podczas kursów i wykładów m.in. dla Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, Unisono Medica Wrocław oraz autorskich szkoleń w zakresie zarówno Dysfunkcji Seksualnych jak i Ultrasonografii Uroginekologicznej.