Co mogło być przyczyną obumarcia płodu w 11 tygodniu ciąży?

W dniu 21-05-2014 mieliśmy transfer jednego zarodka ICSI cykl naturalny (poprzednie na cykle stymulowane pierwszy transfer bez zagnieżdżenia, drugim razem nie zapłodniła się żadna z 5 komórek) - transfer powiódł się, jednak 21-07-2014 na kolejnej wizycie kontrolnej okazał się, że serduszko nie bije, nie mogę pogodzić się z tą stratą. Co mogło być przyczyną obumarcia płodu w 11 tygodniu ciąży, czy moje niewielkie kilkudniowe przeziębienie (tylko katar i osłabienie bez gorączki) mogło mieć aż taki wpływ. Ja mam niskie AMH 0,2-0,4, mąż średnie wyniki nasienia. Co mamy dalej robić? Lokalny lekarz wspomniał i badaniach immunologicznych w Łodzi, wiem, że są strasznie kosztowne, czy w naszym przypadku są uzasadnione? 5 lat leczenia i radość nieopisana przez 10 tygodni, dlaczego tak się stało, jakie jest ryzyko kolejnego niepowodzenia?

Większość poronień tzw. klinicznych, tzn. takich kiedy zarodek i czynność serca było widać w USG, jest spowodowana nieprawidłowym rozwojem zarodka, często wskutek błędu genetycznego. Taki błąd najczęściej powstaje spontanicznie, może być związany z wiekiem kobiety i wyczerpującą sięrezerwąjajnikową– w tej sytuacji uzyskane komórki jajowe, nawet te dojrzałe, mogą mieć obniżoną zdolność do zapłodnienia i ewentualnego dalszego rozwoju jako zarodki; częściej może dochodzić do poronień.Medycyna nie jest w stanie zapobiec bardzo wczesnym poronieniom. W ten sposób natura nie dopuszcza do rozwoju uszkodzonych ciąż. Rozszerzoną diagnostykę wdraża się po trzech, czasami po dwóch stratach klinicznych ciąż – wówczas zleca się pacjentom badanie kariotypów, pacjentkom – diagnostykę chorób tarczycy i cukrzycy, badania w kierunku zespołu antyfosfolipidowego i trombofilii; a także podstawowe badania hormonalne, w tym poziom prolaktyny (gdy pacjentka nieregularnie miesiączkuje) oraz badanie stanu anatomicznego narządu rodnego (czy np. nie ma mięśniaków lub innych nieprawidłowości w budowie jamy macicy); ważne jest również przeanalizowanie czy pacjenci nie są narażeni na czynniki szkodliwe – czy to ze względu na warunki pracy, czy przyjmowane ewentualnie przewlekle leki, bowiem wszystkie powyżej przytoczone czynniki mogą przyczyniać się do poronienia.

Diagnostyka i terapia immunologiczna nie jest rekomendowana przy nawracających niepowodzeniach w implantacji (zagnieżdżaniu zarodków) ani przez Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu, ani przez Sekcję Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, nie ma bowiem ewidentnych dowodów medycznych na to, że takie działania zwiększają szansę na ciążę w kolejnych próbachin vitro.

Embriolog nOvum

Powrót do forum