Przejdź do treści

07 stycznia 2015

Czy mam jeszcze szansę na urodzenie dziecka?

Pytanie

Czy mam jeszcze szansę na urodzenie dziecka? W 2001 zostałam szczęśliwą mamą, od 2008 zaczęliśmy starania o drugie dziecko – do dnia dzisiejszego bez efektów. Przez ten czas przeszłam 3 inseminacje (przy drugiej hcg-70, potem malejąco). Podchodziłam też jeden raz do in-vitro refundowanego (AMH-0,60), pobrano mi 8 komórek, tylko trzy się zapłodniły, podano mi jedną, reszta przestała się dzielić. Zaszłam w ciążę, ale po 5-tygodniach okazało się, że w pęcherzyku brak zarodka. Czy jest jeszcze szansa na kolejne dziecko? Wszystkie inne badania mam w normie tylko to AMH, do kolejnej próby in-vitro refundowanego już się nie zakwalifikuję, muszę powtórzyć AMH -poprzednie było wykonane testem II generacji, więc nic z tego, jeszcze raz chciałabym spróbować, ale czy jest jeszcze sens, czy są kobiety, które podchodziły do in-vitro i urodziły dziecko, mając tak niskie AMH?

Odpowiedź

Tak, jest szansa na urodzenie dziecka przy niskim AMH, choć szansa ta jest mniejsza. Na Pani korzyść przemawia udowodniona płodność – posiadanie dziecka oraz dwie ciąże po technikach wspomaganego rozrodu, niestety nieudane, ale statystycznie ma Pani większą szansę na kolejną donoszoną już ciążę.

AMH jest produkowany przez komórki ziarniste, otaczające drobne pęcherzyki, w których zawarte są niedojrzałe komórki jajowe; naukowe doniesienia wskazują, że poziom AMH w organizmie jest ściśle związany z liczbą pierwotnych pęcherzyków jajnikowych, czyli z tzw. rezerwą jajnikową. Przy niskim poziomie hormonu AMH (poziom poniżej 1,0 ng/ml zwykle świadczy o znacznie obniżonej rezerwie jajnikowej) komórki jajowe, nawet te dojrzałe, mogą mieć obniżoną zdolność do zapłodnienia i ewentualnego dalszego rozwoju jako zarodki. Dopóki jednak komórki jajowe powstają w jajnikach, dopóty jest szansa na ciążę, choć tak jak wyżej wspomniano znacząco mniejsza niż przy prawidłowej rezerwie jajnikowej. Wstępnie szanse na uzyskanie ciąży można oszacować korzystając w kalkulatora urodzeń: 

http://novum-old.localhost/pl/nowosci/jaka-szansa-na-urodzenie-dziecka-po-ivf-kalkulator-online/

Należy powtórzyć badanie AMH, przebieg stymulacji przy pierwszym refundowanym in vitro wskazuje, że AMH być może nie jest aż tak niskie, żeby nie móc skorzystać z kolejnej próby.Ostateczna ocena sytuacji klinicznej należy do lekarza.

Embriolog nOvum

Powrót do forum embriologiczne