Czy moje wyniki są prawidłowe? Czym się różni B-HCG od HCG-total?

W ciągu ostatnich 4 dni wykonałam następujące badania:
11 dpt: progesteron (9,41 ng/ml), B-HCG (30,5 mlU/ml) ENEL MED
12 dpt: progesteron (209,4 nmol/l), B-HCG (56,9 mlU/ml) NOVUM
14 dpt: progesteron (68,2 nmok/l), HCG-total (151 mlU/ml) NOVUM
Po otrzymanym wyniku z EM lekko się zestresowałam i przyjęłam na noc 2 x lutinus, rano 2 x lutinus i 6 x luteine pod językowo. czy to możliwe, że progesteron tak zareagował, że skoczył aż do 209? po otrzymaniu wyniku wróciłam do normalnych dawek zapisanych przez lekarza (2x1 lutinus i 1 x 2 luteina).
Czy powyższe wyniki są prawidłowe? Czym się różni B-HCG od HCG-total?

Przede wszystkim proszę zwrócić uwagę, że pierwszy pomiar progesteronu wyrażony jest w innych jednostkach niż pozostałe dwa (1 ng/mL = 3,18 nmol/L). Przyjęcie zwiększonej dawki preparatów zawierających progesteron spowodowało wzrost mierzonego stężenia hormonu. Proszę pamiętać, że nie należy bez konsultacji z lekarzem prowadzącym podejmować decyzji o zwiększeniu bądź zmniejszeniu dawki jakichkolwiek leków ani o ich całkowitym odstawieniu!

OznaczeniehCGjest oznaczeniem całościowym, co oznacza, że otrzymany wynik jest składową poziomu dwóch podjednostek tego hormonu (alfa i beta). Oznaczenie poziomu βhCG jest badaniem czulszym – dotyczy tylko jednej podjednostki hormonu. Dla stwierdzenia ciąży nie ma znaczenia czy robi się badaniehCG,czy βhCG, ale żeby wyniki były porównywalne należy konsekwentnie robić to samo oznaczenie, zatemskoro początkowo oznaczyła Pani βhCG, przy okazji kolejnego pobrania krwi należałoby oznaczyć także tylko tę podjednostkę hormonu, lekarzowi będzie łatwiej zinterpretować wyniki i prognozować rozwój ciąży. Ocenia się, że na początku ciąży poziom betahCGpowinien wzrosnąć co najmniej o 66% w ciągu 48. godzin, 114% w ciągu 72. godzin i 175% w ciągu 96. godzin.

Embriolog nOvum

Powrót do forum