Czy prawidłowa dieta wpływa na endometrium i na zarodki?

Czy prawidłowa dieta wpływa na endometrium i na zarodki? Na różnego rodzaju forach jako wspomagacze podawane jest wino czerwone, 2 litery wody, produkty wysokobiałkowe, zawierające dużo witamin. Czy są produkty których bezwzględnie nie wolno spożywać w trakcie stymulacji i po podaniu zarodka? Czy w trakcie wizyty, na której będzie rozpisywana stymulacja dostaniemy jakieś wytyczne od lekarza? Dodatkowo chciałabym dowiedzieć się o stosowanie kosmetyków . W dniu transferu zakazane są produkty zapachowe. Czy jeśli będą to kosmetyki bezzapachowe, można ich użyć?

Dietę sprzyjająca płodności warto stosować przez cały okres starań o ciążę, nie tylko w okresie stymulacji i po transferze zarodka. Współautor amerykańskiego bestsellera ostatnich lat "The Fertility Diet" („Dieta płodności”), Jorge Chavarro, w oparciu o wyniki prowadzonych przez swój zespół obserwacji na blisko 19. tysiącach kobiet planujących dziecko, wysnuł kilka ciekawych wniosków – zauważył, że kobiety przyjmujące w czasie starań o ciążę preparaty zawierające kwas foliowy mają dużo większe szanse napoczęcie niż te, które go nie przyjmują. Według J. Chavarro wpływ na płodność ma także na przykład żelazo, lecz to pochodzące z owoców, warzyw czy suplementów diety, nie z czerwonego mięsa, zaś tak zwane tłuszcze trans zawarte w przetworzonych produktach (np. pączki, margaryna) zdają się mieć wyjątkowo niekorzystny wpływ na starania o poczęcie i dlatego badacze zalecają znaczne ograniczenie ilości ich spożywania lub wręcz całkowite wyeliminowanie ich z diety. Wyniki badań wskazują także, że codzienna porcja pełnotłustych przetworów mlecznych (mleko, lody, sery) oraz nasiona roślin strączkowych mają działanie propłodnościowe. Ważne jest nie tylko co, ale jak spożywamy, należy więc pamiętać o zasadach zdrowego odżywiania – jeść 5 niewielkich posiłków dziennie, a dietę uzupełniać w odpowiednią ilość płynów. Oboje rodzice powinni na stałe zrezygnować z picia alkoholu (nawet ilość alkoholu zawarta w lampce czerwonego wina, często uznawanego za dozwolone, może nie sprzyjać płodności zarówno kobiet, jak i mężczyzn)!

Zalecamy pacjentkom, by przed punkcją i transferem nie używały perfum ani innych zapachowych kosmetyków, aby do minimum ograniczyć ryzyko wpływu szkodliwych chemicznych substancji (szczególnie te lotne - mocno pachnące łatwo dyfundują i przenikają do płynów i gazów) na bardzo delikatne zarodki. Z umiarem w dniu transferu można zastosować kosmetyki bezzapachowe.

Embriolog nOvum

Powrót do forum