Czy przeciwciała przeciw otoczce przejrzystej są przyczyną słabej jakości oocytów?

Czy przeciwciała przeciw otoczce przejrzystej są przyczyną słabej jakości oocytów? Po 2 nieudanych transferach zostało zlecone mi zbadanie immunologii. Okazało się, że mam przeciwciała przeciw otoczce przejrzystej, które w rozpoznaniu na badaniu są opisane jako przyczyna niepłodności i przedwczesnego wygasania czynności jajników (ale mam 36 i AMH 4,1 a FSH 5,1). Przy pierwszej stymulacji (krótki protokół) miałam 7 dojrzałych oocytów i tylko 1 zarodek podany w 3 dobie. Przy drugim podejściu (długi protokół) miałam 6 oocytów i 2 zarodki podane w 3 dobie. Czy te przeciwciała mogą być przyczyną słabej jakości komórek jajowych? Mąż ma złe parametry nasienia, ale z tego co doczytałam to za pierwsze podziały odpowiada komórka jajowa, a u mnie komórki degradują. Czy też te przeciwciała mają jedynie znaczenie przy naturalnym zapłodnieniu?

Przeciwciała przeciwjajnikowe (ang.antioavarian antibodies, AOA) uszkadzają tkanki jajnika, są skierowane przeciw strukturom komórki jajowej, komórkom ziarnistym, otoczce przejrzystej, ciałku żółtemu. Podejrzewa się, że powodują przedwczesne wygasanie czynności jajników na drodze immunologicznej. Jednak wielu badaczy zaznacza, że istotna jest metoda oznaczania przeciwciał i bardzo ważne jest, aby test był nie tylko czuły, ale i specyficzny. O interpretację dodatniego wyniku przeciwciał przeciw otoczce przejrzystej należy poprosić lekarza zlecającego badanie. Nie jest to badanie rutynowe w diagnostyce niepłodności i trudne do interpretacji.

„Degeneracja” oocytów oznacza obumarcie komórek jajowych i na ogół świadczy o ich słabej jakości. Przy okazji ewentualnej kolejnej próby ważne jest wprowadzenie takiej modyfikacji protokołu stymulacyjnego, która pozwoliłaby zwiększyć szansę na uzyskanie większej ilości zdolnych do zapłodnienia komórek jajowych. Wymaga to dokładnej analizy dotychczas stosowanych protokołów, ich czasu trwania i poziomu hormonów (m. in. estradiolu, progesteronu). PaniAMHjest wysokie, a więc powinno się udać dobrać odpowiedni protokół dla Pani, który da lepsze rezultaty. Ostateczną decyzję dotyczącą wyboru najodpowiedniejszego dla Pani protokołu stymulacyjnego powinien podjąć lekarz prowadzący, mający wgląd do Państwa historii choroby oraz aktualnych wyników badań.

Embriolog nOvum

Powrót do forum