Czy w naszym wypadku w 2 procedurze IVF refundowanej, można zapładniać wszystkie pobrane komórki jajowe i podawać w jednym transferze 2 zarodki?

Mam 30 lat, do in vitro zostaliśmy zakwalifikowani przez czynnik męski (w pierwszym badaniu 0,2 mln, a w kolejnym 0,1 mln. plemników). Poprzednia 1 procedura z pierwszym transferem udanym jednak ciąża obumarła w 8 tygodniu, drugi transfer nieudany(zarodek został podany miesiąc po poronieniu). Czy w naszym wypadku w 2 procedurze IVF refundowanej, można zapładniać wszystkie pobrane komórki jajowe i podawać w jednym transferze 2 zarodki? Zastanawiamy się nad poddaniem się akupunkturze. Czy zastosowanie akupunktury w przypadku takiej niewielkiej ilości plemników rzeczywiście poprawia wyniki nasienia i zwiększa skuteczność in vitro? Co może być powodem tak małej ilości plemników w przypadku gdy wszystkie badania zlecone mężowi przez lekarza prowadzącego wyszły dobrze (niestety nie pamiętam jakie badania gdyż wyniki są u lekarz)?

Dopiero w przypadku podejścia do trzeciej próby zapłodnienia pozaustrojowego finansowanej przez MZ, zapłodnieniu można poddać większą liczbę komórek jajowych niż 6; dodatkowo jeśli lekarz uzna przypadek za istotny klinicznie, dopuszczalne jest przetransferowanie więcej niż jednego zarodka.

Państwa wątpliwości dotyczące słabych parametrów nasienia powinien rozwiać lekarz androlog. Proszę udać się do niego na konsultację przed następnym zabiegiem in vitro. U niego też należy zasięgnąć opinii czy akupunktura w przypadku Pani męża ma sens i czy można pokładać w niej nadzieję na poprawę parametrów nasienia, czy też najpierw powinno się zastosować inne metody.

W kwestii akupunktury: poza tym, że nakłuwanie ciała igłami stymuluje odporność i redukuje ból, przywraca także równowagę hormonalną, reguluje cykl miesiączkowy oraz owulację, poprawia jakość śluzu szyjkowego; może być terapią uzupełniającą w leczeniu mięśniaków, endometriozy iPCO. U panów akupunktura może zwiększyć ilość i poprawić jakość nasienia. W wielu krajach akupunkturę uznaje się za uzupełnienie konwencjonalnych metod leczenia, również niepłodności. W prasie medycznej ukazało się również wiele podsumowań na temat wpływu akupunktury na skuteczność zabiegówin vitro. I choć wyniki nie są jednoznaczne, wiele prac potwierdza, że skuteczność po zastosowaniu akupunktury może być wyższa, np.Effects of acupuncture on pregnancy rates in women undergoing invitro fertilization: a systematic review andmeta-analysis.

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0015028211028597


Embriolog nOvum

Powrót do forum