Interpretacja wyniku badania nasienia

proszę o interpretacje nasienia: Odczyn 8,5 >=7,2, Upłynnienie 90 min < 60 min, liczba plemników 26 mln/ml >= 15 mln , całkowita ilość plemników w ejakulacie 78 mln >= 39 mln, plemniki o prawidłowej morfologii 19 % >= 4 %, ruchliwość ogólna 30% >= 40%, ruch postępowy szybki i wolny w kat A i B 24% >=32%. A tego to juz kompletnie nie rozumiem leukocyty 1-0-2 , erytrocyty 0-0-1, nabłonki 1-0-0 - czy to wskazuje na jakiś stan zapalny? Wychodzi na to, ze oboje mamy problem, bo ja mam PCOS, testosteron 1.0, prolaktyna 24 normalnie (przy 1/2 tabletki bromergonu juz spadło do 14, 23) tarczyca i cukier w porzadku. Na usg cale korale pęcherzyków. Ponadto mam nadżerkę i cyt waha sie raz gr II, raz gr III - nigdy nie rodziłam. Lekarze odradzają teraz wymrażanie, dopiero po porodzie. Czy ze stanem zapalnym gr II możliwa jest inseminacja czy in vitro? Bo w naturalne poczęcie przestalam juz wierzyć. Brałam clo i rośnie raz w jednym raz w drugim jajniku jeden dominujący pęcherzyk - wiec jakoś to na mnie działało. Może to ze nie wyszło, to powód słabego nasienia - ale mój chłopak dostał już wit E - może pomoże.

Wynik wskazuje na zbyt długie upłynnianie się nasienia, obniżone są ponadto parametry dotyczące ruchliwości plemników. Wynik należy skonsultować z lekarzem andrologiem lub urologiem. By potwierdzić / wykluczyć infekcję należy wykonać posiew nasienia.

Jeśli chodzi o nadżerkę i jej wpływ na ewentualne powodzenie próbyICSI, wiele zależy od przyczyny powstania zmiany i jej rozwoju – poza czynnikami mechanicznymi czy zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie, przyczyną nadżerek bywają infekcje, których współistnienie może niekorzystnie wpłynąć na wynik ewentualnego embriotransferu.Najlepszą metodą usunięcia nadżerki u kobiet jeszcze nierodzących jest jej wymrożenie.Przed przystąpieniem do ewentualnego zabiegu, dobrze byłoby wykonać, oprócz cytologii, kolposkopię, aby dokładniej ocenić występujące zmiany na szyjce macicy, co jest absolutnie koniczne przy cytologii gr. III. Konieczne jest również badanie w kierunku wirusa HPV, który często jest odpowiedzialny za tego rodzaju zmiany. Proszę zwrócić się do lekarza, który specjalizuje się w leczeniu tego typu zmian. Jeśli jest Pani naszą pacjentką, zapraszamy na konsultację do dr Jaroszewskiej, która specjalizuje się u nas w leczeniu zmian na szyjce macicy.

Embriolog nOvum

Powrót do forum