Jak wygląda program leczenia u kobiety, która ma rozpoznany hipogonadyzm hipogonadotropowy

Jak wygląda program leczenia u kobiety, która ma rozpoznany hipogonadyzm hipogonadotropowy, nigdy nie miesiączkuje, a z kolei wykres temperatur pokazuje co miesięczne występowanie owulacji (skok temperatury o 0,5 stopnia i utrzymanie się wyższych temperatur przez ok 12 dni, następnie spadek temperatury, faza niższych temperatur i w kolejnym miesiącu w tym samych dniach znowu skok temperatury o 0,4 stopnia i utrzymanie wyższych temperatur przez kilkanaście dni). Skokowi temperatur towarzyszy kłujący ból jajnika, objawy śluzowe. Na końcówce fazy wyższych temperatur są bóle macicy, piersi ale nie miesiączkuję.
Hypogonadyzm powinien być leczony jak najszybciej hormonalnie. Należy wdrożyć hormonalną terapię zastępczą estrogenami i progestagenami, co powinno wywołać krwawienia,a jeśli stara się Pani o ciążę, to po minimum 3-miesięcznej takiej terapii zacząć indukcję hormonalną gonadotropinami (zastrzykami), które powinny wywołać owulację. Przed indukcją owulacji należy koniecznie zbadać nasienie męża/ partnera, a w przypadku czynników ryzyka niedrożności jajowodów - zbadać ich drożność. Indukcja owulacji musi być przeprowadzona przez doświadczonego lekarza, który ma możliwość odpowiedniego nad nią nadzoru (badania hormonalne i ultrasonograficzne na miejscu w gabinecie).

Opisane przez Panią objawy mogą sugerować owulację, ale jeśli tak jest, co należy potwierdzić w badaniu ultrasonograficznym oraz badaniach hormonalnych – to wtedy nie jest to klasyczny hypogonadyzm, a brak miesiączki jest spowodowany inną przyczyną. Ale może się zdarzyć, że opisywane przez Panią objawy tylko do złudzenia przypominają objawy owulacyjne, a owulacja nie występuje. Należy pogłębić diagnostykę, żeby wiedzieć jak Panią leczyć.

Embriolog nOvum

Powrót do forum