Jakie jest prawdopodobieństwo ciąży przy transferze opóźnionego zarodka?

Proszę mi powiedzieć jakie jest prawdopodobieństwo ciąży przy jednym zarodku złożonym z 7. blastomerów i podanym w 4. dniu od punkcji?

Trudno wyliczyć prawdopodobieństwo uzyskania ciąży w oparciu o dane, które Pani podała, ponieważ powodzenie zabiegu zapłodnienia in vitro poza kondycją zarodka, zależy także od wielu innych czynników, np. wieku pacjentki, jej rezerwy jajnikowej, ewentualnych schorzeń towarzyszących, wyników badań genetycznych czy parametrów nasienia partnera.
Z pewnością siedmiokomórkowy zarodek w czwartej dobie po punkcji jest opóźniony – powinien już kompaktować, to znaczy, że blastomery (komórki budujące jego ciało) powinny się ze sobą zlewać (powinno być ich ok. 16.). Embriony dzielące się szybciej lub wolniej niż przewidują to przyjęte kryteria embriologiczne rokują nieco słabiej niż „modelowe”, ale oczywiście nie jest wykluczone by pomyślnie się zagnieździły i dały prawidłowo rozwijającą się ciążę. W nOvum uzyskaliśmy kilka ciąż z zarodków rozwijających się z opóźnieniem, a na świat przyszły zdrowe dzieci.

Proszę cierpliwie odczekać 12 – 14 dni od momentu transferu i wtedy wykonać test ciążowy.

Embriolog nOvum

Powrót do forum