Przyjmowanie sterydów w ciąży podwyższonego ryzyka

Czy są Państwu znane rekomendacje, aby „na wszelki wypadek” w przypadku ciąż podwyższonego ryzyka (I ciąża pojedyncza po in vitro, zaawansowany wiek kobiety (37), niskie AMH, długie starania o ciążę, zagrożenie poronieniem w I trymestrze - tj. plamienia od 8 tc) podać zapobiegawczo w 27-28 tyg. ciąży lek Celestone, pomimo faktu, że na ten moment ciąża rozwija się prawidłowo i brak jest symptomów przedwczesnego porodu.. Jakie negatywne konsekwencje może mieć stosowanie tego leku dla matki i dziecka? Jaki jest minimalny czas stosowania tego leku, aby wpłynął na rozwój płuc? Czy wystarczy tylko kilka dawek, czy trzeba już go stosować do końca ciąży?

Temat zadanego pytania przekracza wiedzę embriologiczną w związku z czym poniższa odpowiedź powstała dzięki uprzejmości i po konsultacji z prof. dr. hab. ginekologii i położnictwa Arturem Jakimiukiem.

Faktycznie czasami w ciążach wysokiego ryzyka, częściej w bliźniaczej podajemy profilaktycznie sterydy, czyli Celeston. Ma on na celu przyśpieszyć dojrzałość płuc u płodu. W przypadku zagrożenia porodem przedwczesnym podajemy sterydy najczęściej w dwóch dawkach w odstępie 24 godzinnym. Efekt działania Celestonu zwykle jest już obserwowany po 5 - 6 godz. Czasami, gdy nie ma czasu, tzn. poród postępuje, podajemy drugą dawkę leku po 6 godz. Jeżeli minie 4 - 5 tygodni od podania sterydu i poród nie nastąpił, a ryzyko porodu przedwczesnego znowu się pojawia, to do rozważenia jest powtórne podanie sterydów. Przy rutynowych dawkach ryzyko dla płodu, a tym bardziej dla matki jest znikome, należy jedynie pamiętać, aby bezpośrednio po podaniu sterydów nie wykonywać testu obciążenia glukozą, gdyż wynik może być nieprawidłowy.

Embriolog nOvum

Powrót do forum