Skoro ten najlepszy zarodek 4AB się nie utrzyma, to jest szansa, że ciąża rozwinie się z któregoś z tych słabszych zarodków?

Jestem po drugim podejściu do in vitro (program rządowy). Przy pierwszej próbie (ICSI) nie doszło do zapłodnienia żadnej z 5 komórek ( łącznie pobrano 8). Przy drugim podejściu zastosowano już tzw. aktywację oocytów i zapłodniły się 4 z 6ciu komórek ( łącznie pobrano ich 15, ale program dopuszcza poddanie zapłodnieniu tylko 6). powstały 4 zarodki: 4AB, 3BB, 2BC, 2BC. Podano zarodek 4AB. wyniki Bhcg: 3dpt: 1,8mIU/ml; 7dpt: 14,2mIU/ml; 11dpt: 45,7mIU/ml; 14dpt: 144mIU/ml; 18dpt: 1145mIU/ml. Niestety w 29dpt doszło do krwawienia.:(Nie plamienia tylko krwawienia. Nie czułam żadnych skurczów itp., krwawienie było wielkim zaskoczeniem. Na USG ciąża wciąż niewidoczna:( Zbadano więc jeszcze raz bhcg: 3261,2mIU/ml. teraz mam czekać do kolejnego bhcg i powtórzyć wynik za 2 dni czy beta spada czy nie. CZY JEST SZANSA, ZE TA CIĄŻA SIĘ UTRZYMA? Jeśli nie to CO mogło być przyczyną niepowodzenia? Zbyt wolno rosnąca beta? tzn., że zarodek źle się rozwija? Jaka jest tego przyczyna? Mam 33 lata, AMH 2,63; męża wyniki OK, jedynie zwiększona gęstość nasienia, u mnie niedrożność prawego jajowodu. Kariotypy OK. Pozostałe wyniki też ok. Skoro ten najlepszy zarodek 4AB się nie utrzyma, to jest szansa, że ciąża rozwinie się z któregoś z tych słabszych zarodków? 3BB, 2BC?? w szpitalu lekarz dopatrzył się u mnie dwurożnej macicy? może to być przyczyną niepowodzenia?

Należy zastosować się do zaleceń lekarza, powtórzyć oznaczenie poziomu hCG i zgłosić się na kontrolne USG, by wykluczyć ciążę pozamaciczną i wczesne poronienie. Ciąże biochemiczne, czyli bardzo wczesne straty ciąż, najczęściej związane są z nieprawidłową implantacją (zagnieżdżeniem) zarodka. Embriony słabszej jakości rokują nieco gorzej niż „modelowe”, ale oczywiście nie jest wykluczone, by pomyślnie się zagnieździły i dały prawidłowo rozwijającą się ciążę. Wpływ wady macicy na prawidłowe funkcjonowanie narządu zależy od kilku czynników – od stopnia zaawansowania wady, stopnia objętości oraz ukrwienia macicy, ponieważ te czynniki mogą mieć zasadnicze znaczenie w kontekście trudności z implantacją zarodków, poronień oraz przedwczesnych porodów u pacjentek posiadających dwurożną macicę. Zazwyczaj dwurożna macica nie jest przyczyną niepowodzeń w zagnieżdżeniu się zarodka, ale ostatecznie można to stwierdzić po wykonaniu szeregu badań podstawowych i dodatkowych; badania ginekologicznego, ultrasonograficznego, histeroskopii, ewentualnie histerosalpingografii.

Embriolog nOvum

Powrót do forum