W którym tygodniu ciąży powinien pojawić się zarodek i bicie serduszka?


17 kwietnia br miałam pierwszy dzień ostatniej miesiączki. 2 maja był cryo transfer 5-cio dniowej blastocysty, bardzo ładnej z resztą i dobrze rokującej. 11 dnia po transferze oznaczyłam poziom bhcg który potwierdził ciążę 407,3. Następnego dnia powtórzyłam badanie i bhcg wynosiła już 709. Na pierwszej wizycie u lekarza byłam 24 dnia od dnia transferu. bhcg wynosiła 13 384 a na USG lekarz zobaczył pęcherzyk ciążowy. Kolejna wizyta odbyła się 34 dnia od dnia transferu, bhcg wynosiła wówczas ponad 33 000 natomiast w badaniu USG nie było widać zarodka nie mówiąc już o bijącym serduszku-puste jajo płodowe. Lekarz dal skierowanie do szpitala celem przeprowadzenia zabiegu łyżeczkowania. Który to był tc? Czy było za wcześnie na pojawienie się zarodka? Czy lekarz słusznie postąpił kierując do szpitala? Czy puste jajo płodowe często się zdarza? Mam jeszcze 8 zamrożonych blastocyst, czy sytuacja może się powtórzyć? Jaka jest szansa, że z pozostałych blastocyst będzie można uzyskać zdrową i upragnioną ciążę? Czy przed następnym podejściem do cryotransferu należałoby wykonać jakieś dodatkowe badania? Dodam ze miałam już wykonywane badania kariotypu (mąż także), analizę DNA (V czynnik Leidena), homocysteinę, antykoagulant toczniowy, p/c przeciw kardiolipinie, białki S, histeroskopię i pozostałe badania przy IVF- wszystko w porządku. Mąż słabe nasienie. Proszę o jakieś wskazówki. Bardzo chcielibyśmy zostać rodzicami.

Pierwsze USG potwierdzające obecność w macicy pęcherzyka ciążowego standardowo wykonuje się po upływie 25. dni od chwili transferu, zaś badanie pozwalające zarejestrować akcję serca zarodka – 10 dni później, zazwyczaj po uzyskaniu poziomu betahCG10000 mIU/mL.

Puste jajo płodowe jest jedynym z typów patologicznej ciąży - w czasie jejtrwania nie wytwarzają się elementy budujące ciało płodu; dochodzi do tej patologii wówczas, gdy zarodek obumiera na bardzo wczesnym etapie ciąży, a zewnętrzna warstwa komórek, z której na późniejszym etapie ciąży powstałoby łożysko, rozwija się dalej. Puste jajo płodowe jest uznawane za przyczynę około 50% przypadków wszystkich strat ciąży w I trymestrze jej trwania; do poronienia często dochodzi zanim kobieta w ogóle odkryje, że jest w ciąży. Za prawdopodobną przyczynę tworzenia się pustego jaja płodowego uznaje się nieprawidłowości genetyczne zarodka - są one na tyle poważne, że organizm kobiety samoistnie dąży do zakończenia ciąży na bardzo wczesnym etapie, bo urodzone z takiej ciąży dziecko byłoby obarczone poważnymi wadami genetycznymi. Na szczęście, statystycznie, najczęściej tego typu patologia bardzo rzadko się powtarza. Proszę być dobrej myśli!

Embriolog nOvum

Powrót do forum