Choć stres nie jest bezpośrednią przyczyną męskiej niepłodności, może w pewnym sensie pogarszać jakość nasienia. Dzieje się tak, ponieważ w sytuacjach stresowych wzrasta poziom kortyzolu (hormonu stresu), który hamuje produkcję testosteronu. Co więcej, zestresowany organizm priorytetyzuje zasilanie narządów ważnych dla utrzymania podstawowych funkcji życiowych, a to może prowadzić do zmniejszenia przepływu krwi do jąder. To z kolei utrudnia produkcję i dojrzewanie plemników.
Kalkulator płodności
Planując ciążę, kluczowe jest określenie najlepszego momentu w cyklu menstruacyjnym. Nasz kalkulator płodności pomoże Ci zidentyfikować dni płodne i owulację, zwiększając szanse na poczęcie. Wykorzystaj tę wiedzę, by świadomie planować starania o dziecko.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Czy stres może mieć wpływ na jakość męskiego nasienia?
Czy seminogram i spermiogram to to samo badanie?
Tak, seminogram i spermiogram to dokładnie to samo badanie. Obie nazwy odnoszą się do analizy nasienia mężczyzny, która ma na celu ocenę jego płodności.
Czym różni się niepłodność od bezpłodności?
Pojęcia te są często używane zamiennie, jednak trzeba pamiętać, że niepłodność jest stanem potencjalnie odwracalnym, który można wyleczyć za pomocą dostępnych metod, natomiast bezpłodność to trwały brak możliwości uzyskania ciąży mimo starań i podjętego leczenia.
Jak rozpoznać niepłodność u mężczyzn?
Objawy, które mogą wskazywać na problemy z męską płodnością to przede wszystkim: problemy z erekcją, zmniejszona objętość nasienia, zmiany w wyglądzie nasienia (nieprawidłowy kolor lub konsystencja), ból w okolicy jąder, nawracające infekcje układu moczowo-płciowego czy widoczne wady rozwojowe narządów rozrodczych.
Czy wiek ma wpływ na płodność mężczyzny?
Tak, wiek ma wpływ na płodność. U kobiet stopniowo zmniejsza się rezerwa jajnikowa, natomiast u mężczyzn wraz z upływem lat jakość nasienia ulega pogorszeniu. Choć panowie mogą zachować zdolność reprodukcyjną przez większą część życia, to jakość ich nasienia się pogarsza.
Kiedy rozpocząć diagnostykę i leczenie niepłodności u mężczyzn?
Problemy z płodnością dotyczą pary, więc diagnostykę i leczenie niepłodności warto rozpocząć wtedy, gdy partnerzy po 12 miesiącach (lub 6 miesiącach, gdy o poczęcie dziecka starają się osoby powyżej 35. roku życia) regularnego współżycia bez stosowania antykoncepcji nie mogą zajść w ciążę. Na wstępną konsultację można zgłosić się wcześniej, jeśli występują inne czynniki wskazujące na niepłodność.
Publikacje i artykuły
Zobacz listę publikacji
Porozmawiaj z nami
Chętnie odpowiemy na Państwa pytania i wątpliwości. Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz lub telefonicznie.