micro-TESE – minęło 10 lat od czasu wykonania pierwszego zabiegu w nOvum
6 października 2022 mija 10 lat od czasu wykonania w nOvum pierwszego zabiegu micro-TESE. Była to pierwsza taka procedura nie tylko w naszej klinice, ale w całej Polsce! Zabieg zakończył się pełnym sukcesem – uzyskano plemniki, przeprowadzono udaną procedurę IVF – ICSI, po której urodziło się zdrowe dziecko. Do dzisiaj wykonaliśmy 491 procedur m-TESE – to najwięcej w Polsce, a w tym roku z pewnością przekroczymy 500. Jak to się zaczęło? Cofnijmy się w czasie o 10 lat…
Pierwszy zabieg – „nie było plemników, a został tatą”
6 października 2012 roku w nOvum przeprowadzono pierwszy w Polsce zabieg m-TESE (Microdissection testicular sperm extraction). Pacjentem był mężczyzna z brakiem plemników w nasieniu, u którego w wykonanej wcześniej standardowej biopsji nie znaleziono plemników. Zabieg m-TESE przeprowadzili dr Jan Karol Wolski i dr Grzegorz Kapuściński, urolodzy – androlodzy z nOvum.
Podczas zabiegu potwierdzono obecność plemników w tkance jądrowej, którą następnie pobrano i poddano kriokonserwacji w ciekłym azocie na poczet planowanego in vitro. Następnie wykonano punkcję jajników u żony Pacjenta. Z rozmrożonych fragmentów tkanki uzyskano wystarczającą liczbę plemników, które metodą ICSI wprowadzono do komórek jajowych. Udało się uzyskać 3 zarodki.
14 listopada 2012 roku na USG potwierdzono 5 tygodniową ciążę rozwijającą się w macicy przyszłej mamy.
Dla kogo TESE pod mikroskopem?
Dla mężczyzn, którzy mają istotnie obniżone lub skrajnie niskie parametry nasienia, i u których nie udało się uzyskać plemników w mniej zaawansowany sposób, na przykład w drodze typowej biopsji TESA/PESA.
Dzięki micro-TESE wielu niepłodnych mężczyzn otrzymało szansę na posiadanie biologicznego potomka, ponieważ nawet 80% z nich posiada w jądrach ogniska spermatogenezy. Kluczowa jest umiejętność wydobycia ich.
Co to jest micro-TESE?
m-TESE (ang. Microdissection testicular sperm extraction) to biopsja jąder z wykorzystaniem mikroskopu operacyjnego. Zabieg ma szansę powodzenia, jeśli w części kanalików nasiennych został zachowany proces spermatogenezy. Wykorzystanie mikroskopu operacyjnego ułatwia identyfikację w jądrze tych obszarów, w których jest największe prawdopodobieństwo znalezienia plemników.
Pozyskane fragmenty tkanki są kriokonserwowane i rozmrażane przez embriologów w dniu punkcji jajników Pacjentki. Odpowiednio przygotowany materiał jest starannie przeszukiwany pod mikroskopem pod kątem obecności plemników, a znalezione ruchliwe męskie gamety wprowadza się do wnętrza dojrzałych komórek jajowych za pomocą mikropipety (zapłodnienie metodą ICSI).
Zastosowanie m-TESE otworzyło nowy rozdział w leczeniu niepłodności spowodowanej czynnikiem męskim.
Czy wiesz, że..
W 2014 roku Specjaliści z nOvum otrzymali nagrodę w nietypowej dla siebie dziedzinie – artystycznej?
Na 44. kongresie naukowym Polskiego Towarzystwa Urologicznego nagroda Zarządu Głównego za najlepszy plakat z dziedziny urologii klinicznej trafiła do:
- dr Jan Karol Wolski;
- dr Grzegorz Kapuściński;
- dr Katarzyna Kozioł;
- dr Piotr Lewandowski;
- dr Bogdan Biarda;
- Marta Radziewicz-Pigiel – embriolog;
- Marta Izdebska-Książek – embriolog;
- Karolina Kubiak – embriolog;
- Ewa Stachowiak – embriolog kliniczny;
- Sylwia Trubacz – embriolog;
- Karolina Leśniewska – embriolog;
- Hanna Marszał – embriolog;
- dr Przemysław Kluge;
- dr Wiesława Grajkowska;
- dr Marcin Ligaj.
Za pracę pod tytułem:
„Skuteczność biopsji jąder M-TESE w pozyskiwaniu plemników u mężczyzn z azoospermią”
Źródła: https://www.novum.com.pl/pl/o-novum/aktualnosci/news/detail/m-tese-jak-leczyc-nieplodnosc-kiedy-w-nasieniu-nie-ma-plemnikow/ https://wyborcza.pl/7,75400,12858781,nie-bylo-plemnikow-bedzie-tata-pionierskie-in-vitro-w-polsce.html