Poznaj nOvum

Mamy już 30 lat! Zapraszamy do poznania naszej historii.

Trudno w prosty sposób opowiedzieć tak wiele lat naszej działalności, jednak postaraliśmy się wybrać takie wydarzenia, które w naszej ocenie znacząco budowały naszą historię.

nOvum to nie tylko ośrodek medycyny wspomaganego rozrodu,
ale również zespół ludzi, którzy od lat angażują się w działania edukacyjne i społeczne.

Poznaj nOvum
nOvum to nie tylko ośrodek medycyny wspomaganego rozrodu

nOvum to nie tylko ośrodek medycyny wspomaganego rozrodu

nOvum to także:

  • innowacyjne metody leczenia
  • międzynarodowe badania kliniczne
  • udział w kampaniach społecznych

Wszystko po to, żeby upowszechniać wiedzę na temat diagnostyki i metod leczenia niepłodności oraz wspierać społeczność ludzi doświadczających tej choroby.

Poznaj historię nOvum

1994 rok

Otwieramy Klinikę nOvum!

Nasz pierwszy adres to ul. Puszczyka 14 w Warszawie, a nasz pierwszy zespół stanowili założyciele nOvum: Katarzyna Kozioł i Piotr Lewandowski oraz Bogdan Biarda (anestezjolog), ginekolodzy: Hanna Starosławska-Zajączkowska, Ewa Taszycka-Pobikrowska, Janusz Wojewódzki oraz Jan Karol Wolski (urolog) i Krzysztof Papis (kriobiolog).

1995 rok

Styczeń (ur. wrzesień 1995 r.)

To bardzo ważna data - uzyskaliśmy wówczas pierwszą w Polsce ciążę z IVF – ICSI.

1996 rok

Kwiecień (ur. grudzień 1996 r.)

Uzyskujemy pierwszą w Polsce ciążę z ICSI-PESA (plemników uzyskanych z punkcji najądrza).

1999 rok

Wysyłamy pierwszy raport dotyczący skuteczności leczenia w nOvum do EIM (European IVF Monitoring) - statystycznego konsorcjum ESHRE (European Society of Human Reproduction and Embryology) skupiającego narodowe rejestry zabiegów zapłodnienia in vitro z całej Europy. Od tej pory raporty wysyłamy corocznie. Statystyki dotyczące wyników leczenia prezentujemy na naszej stronie zgodnie ze standardami ESHRE.

2001 rok

W poczekalni nOvum przy ul. Puszczyka zawiązały się początki największego polskiego stowarzyszenia Pacjentów - Stowarzyszenie Nasz Bocian. Kilku Pacjentów nOvum, którzy poznali się czekając na konsultacje i zabiegi zaprzyjaźniło się, a wkrótce założyło forum niepłodność na portalu gazeta.pl. W 2002 roku stworzyli i udostępnili innym leczącym się parom własne i największe forum, które dziś liczy ponad 102 000 użytkowników.

2002 rok

Wrzesień (ur. maj 2003 r.)

Uzyskujemy ciążę z nasienia zamrożonego 12 lat wcześniej, przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego przez Pacjenta, jako zabezpieczenie płodności. Z kolejnych porcji tego samego nasienia uzyskano jeszcze dwie ciąże i dwoje urodzonych dzieci.

2004 rok

Obchodzimy pierwszy poważny jubileusz firmy: mam już 10 lat!

Przeprowadzamy się do nowej siedziby! Nasza własna siedziba przy ul. Bocianiej 13 to liczne laboratoria: embriologiczne, kriobiologiczne, analityczne, bakteriologiczne, seminologiczne, genetyczne, wydzielona część zabiegowa, szereg gabinetów konsultacyjnych, przestronne i klimatyzowane poczekalnie, kawiarnia i kąciki wypoczynkowe, ogród otaczający nOvum, własny parking dla Pacjentów. A na środku prawdziwe, stuletnie drzewo oliwne – nasz symbol płodności i długowieczności rodzin. Dr Lewandowski osobiście nadzorował jej sadzenie, a potem sprowadzał biedronki z Holandii żeby walczyły z mszycami, którym oliwka też bardzo się spodobała.

Na prośbę naszych Pacjentów udostępniamy możliwość pobrania i przechowywania komórek macierzystych. Bank Komórek Macierzystych nOvum działający w ścisłej współpracy z Kliniką nOvum i w oparciu o doświadczenie nOvum w kriokonserwacji komórek, zarodków i tkanek specjalizuje się w pozyskiwaniu i przechowywaniu komórek macierzystych krwi pępowinowej i łożyskowej pobranych bezpośrednio po urodzeniu się dziecka.

2006 rok

Marzec (ur. listopad 2006 r.)

Uzyskujemy pierwszą w Polsce ciążę z IVM (in vitro maturation) z niedojrzałej komórki jajowej poddanej dojrzewaniu w laboratorium.

2007 rok

Kwiecień (ur. grudzień 2007 r.)

Uzyskujemy pierwszą w Polsce ciążę z rozmrożonej komórki jajowej.
Bierzemy udział w naszym pierwszym badaniu klinicznym oceniającym reakcję na nowy lek do stymulacji mnogiej owulacji do zapłodnienia pozaustrojowego. Standard prowadzenia badania w nOvum został oceniony bardzo wysoko i odtąd jesteśmy jednym z ważniejszych w Polsce wykonawców podobnych badań klinicznych z obszaru zapłodnienia pozaustrojowego.

2009 rok

Angażujemy się w akcję edukacyjną na temat zapłodnienia in vitro w Polsce zainicjowaną przez Stowarzyszenie Nasz Bocian i organizujemy w nOvum dzień otwarty dla posłów RP. Przyszła jedna posłanka - biolog z wykształcenia. Spotkanie - mimo że mało liczne - było bardzo ciekawe i pouczające dla obu stron, oraz tłumnie przybyłych przedstawicieli mediów.

2010 rok

Marzec (ur. listopad 2010 r.)

Uzyskujemy pierwszą w Polsce ciążę z wykorzystaniem badanej pod kątem genetycznym (za pomocą biopsji ciałka kierunkowego) komórki jajowej.

Mamy już 10 000 ciąż! Z tej okazji na konferencji prasowej pokazujemy pierwszy nagrany u nas film: „Zanim się urodziliśmy”, w którym nasi Pacjenci opowiadają o swojej drodze do rodzicielstwa wiodącej przez… nOvum. „Nasze” dzieci wspólnie zdmuchują świeczki w intencji kolejnych 10 000 ciąż i jemy pyszny tort upieczony specjalnie na tę okazję.

Bierzemy czynny udział w planowaniu, przygotowaniu i realizacji społecznej kampanii „TATA - najważniejsze słowo dla mężczyzny”. Kampania zorganizowana została z inicjatywy Stowarzyszenia Nasz Bocian. Jej celem było uświadomienie społeczeństwu, że niepłodność dotyka w równym stopniu mężczyzn jak i kobiet oraz podkreślenie wagi diagnostyki mężczyzny w procesie leczenia pary. Nasi lekarze: Piotr Lewandowski oraz Jan Karol Wolski, zaproszeni zostali do grona ekspertów i występowali w mediach informując o problemie męskiej niepłodności, diagnostyce i możliwych metodach leczenia.

2011 rok

Styczeń (ur. październik 2011 r.) – zakończony porodem transfer zarodka po blisko 11 latach (w tym momencie najdłużej w Polsce) przechowywania - kriokonserwacji.

Wysoką jakość usług medycznych świadczonych w Klinice nOvum potwierdza uzyskanie certyfikatu EN ISO 9001 : 2009 w zakresie "Diagnostyka i leczenie niepłodności oraz techniki wspomaganego rozrodu". Od tego momentu, we wszystkich kolejnych latach przechodzimy wewnętrzne i zewnętrzne audyty ISO.

2012 rok

Październik (ur. lipiec 2013 r.) – przeprowadzamy pierwszy w Polsce zabieg microTESE (biopsji jąder pod mikroskopem operacyjnym) zakończony ciążą i porodem.

Na naszej stronie internetowej udostępniamy pierwsze w Polsce otwarte forum embriologiczne, gdzie Pacjenci – bez względu na to, gdzie się leczą - mogą korzystać z wiedzy i pomocy embriologów nOvum w trudnych zagadnieniach embriologicznych.

Otrzymaliśmy certyfikat "Przyjazna Przychodnia", który przyznawany jest ośrodkom medycznym spełniającym najwyższe standardy obsługi Pacjenta, co zostaje zbadane podczas podwójnego audytu, w trakcie którego oceniane są: obsługa Pacjenta, dostępność, przestrzeganie praw Pacjenta, stosowane metody promocji i informacji, kompleksowość i jakość świadczonych usług, potencjał organizacji medycznej. Przychodnia nOvum otrzymała najwyższe oceny w badanych zakresach.

Jako jedyny ośrodek w Polsce zostajemy wybrani do realizacji wieloośrodkowego, międzynarodowego badania porównawczego dwóch leków hormonalnych stosowanych do stymulacji owulacji.

2013 rok

Podpisujemy umowę z miastem Częstochowa na dofinansowanie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia in vitro – jest to pierwszy program dofinansowania leczenia niepłodności ze środków publicznych.

Podpisujemy umowę z Ministerstwem Zdrowia i jesteśmy realizatorem programu zdrowotnego „Program – leczenie niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016”.

Bierzemy udział w wieloośrodkowym badaniu klinicznym oceniającym skuteczność i bezpieczeństwo stosowania leku hormonalnego, który ma służyć indukowaniu produkcji plemników (spermatogenezy) u dorosłych mężczyzn z niewydolnością przysadki, u których utrzymuje się azoospermia pomimo leczenia wyłącznie hCG.

Jako jedyny ośrodek w Polsce bierzemy udział w międzynarodowym badaniu klinicznym oceniającym wpływ leku rozkurczowego podawanego w iniekcji podskórnej w dniu transferu zarodka na odsetek zagnieżdżeń i odsetek ciąż u Pacjentek poddawanych zapłodnieniu pozaustrojowemu metodą in vitro.

W nOvum nakręcony zostaje pierwszy polski (a może i europejski!) serial dokumentalny „In vitro. Czekając na dziecko”! Seria ma sześć odcinków i towarzyszy naszym Pacjentom w staraniach o dziecko od podjęcia decyzji o leczeniu, przez stymulację hormonalną, pobranie komórek jajowych, proces zapłodnienia i transfer zarodków aż do momentu wykonania przez Pacjentki testu ciążowego. W filmie występują nasi lekarze, embriolodzy, pielęgniarki i położne podczas codziennej pracy. Ich rolą jest nie tylko pomoc bohaterom programu, ale również przekazanie widzom prawdziwej wiedzy na temat zapłodnienia in vitro.

2014 rok

Podpisujemy kolejną umowę z Ministerstwem Zdrowia na kontynuację programu zdrowotnego „Program – leczenie niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016”.

Katarzyna Kozioł, ginekolog i embriolog, współzałożycielka i dyrektor medyczny nOvum, przez liczne grono przedstawicieli środowiska medycyny rozrodu w Polsce zostaje wybrana na stanowisko Prezesa Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii.

W rankingu ośrodków specjalizujących się w diagnostyce i leczeniu niepłodności opublikowanym na łamach Gazety Wyborczej zdobywamy pierwsze miejsce wśród ośrodków medycyny rozrodu rekomendowanych przez innych lekarzy.

Bierzemy udział w pacjenckim monitoringu nad polskimi ośrodkami leczenia niepłodności – jest to program przygotowany przez Stowarzyszenie Nasz Bocian i realizowany w klinikach, które wyraziły na to zgodę. Otrzymujemy wysokie oceny naszej pracy i zaangażowania w leczenie Pacjentów!

Jesteśmy realizatorem wieloośrodkowego, międzynarodowego badania klinicznego porównującego dwa leki w kontrolowanej stymulacji jajnika u kobiet poddawanych programowi wspomaganego rozrodu.

Bierzemy udział w kolejnym badaniu klinicznym mającym na celu porównanie skuteczności i bezpieczeństwa dwóch leków w stymulacji rozwoju mnogich pęcherzyków u słabo odpowiadających na stymulację Pacjentek (tzw. poor responders).

Nakręcony w 2013 roku serial „In vitro. Czekając na dziecko” cieszył się taką popularnością widzów, że w 2014 roku została nakręcona kolejna jego część o wymownym tytule „In vitro - 9 miesięcy później”. Polecamy obydwie serie!

2015 rok

04.11.2015 – Minister Zdrowia zatwierdził złożony przez Klinikę nOvum program postępowania z komórkami rozrodczymi i zarodkami, co oznacza że działamy zgodnie z wchodzącą wtedy w życie Ustawą o leczeniu niepłodności.

W rankingu klinik specjalizujących się w zabiegach zapłodnień in vitro opublikowanym w tygodniku „Tylko Zdrowie” GW, zajmujemy (ex aequo) pierwsze miejsce!

Jesteśmy realizatorem badania klinicznego fazy II, oceniającego bezpieczeństwo i skuteczność doustnego preparatu rozkurczowego w celu ułatwienia zagnieżdżenia zarodka po IVF lub ICSI.

2016 rok

Jako pierwsi w Polsce, wprowadziliśmy unikalny system znakowania komórek rozrodczych i zarodków, gwarantujący ich bezbłędną identyfikację na każdym etapie działań laboratoryjnych oraz przechowywania - RI Witness. Wdrażanie systemu to proces, który rozpoczęliśmy w połowie 2015 roku a zakończyliśmy w 2016 roku.

Wprowadzamy system udostępniania pacjentom wyników badań on – line.

Minister Zdrowia udzielił pozwolenia Klinice nOvum na wykonywanie czynności ośrodka medycznie wspomaganej prokreacji (o których mowa w art.44 ust.1 ustawy o leczeniu niepłodności) i banku komórek rozrodczych i zarodków (o których mowa w art. 45 ustawy o leczeniu niepłodności).

2017 rok

Uzyskujemy od Ministerstwa Zdrowia akredytację na prowadzenie szkoleń w zakresie pobierania, przetwarzania, testowania i dystrybucji komórek rozrodczych i zarodków przeznaczonych do zastosowania w procedurze medycznie wspomaganej prokreacji osób, których czynności bezpośrednio wpływają na jakość komórek rozrodczych i zarodków, a także bezpieczeństwo dawców i biorczyń.

Podpisujemy z miastem stołecznym Warszawą umowę na realizację programu polityki zdrowotnej pn. „Stołeczna kampania na rzecz wspierania osób dotkniętych niepłodnością z wykorzystaniem metod zapłodnienia pozaustrojowego w latach 2017-2019”. Dzięki temu nasi warszawscy Pacjenci mogą korzystać z programu dofinansowania zabiegów zapłodnień in vitro.

Bierzemy udział w kolejnej fazie III badania klinicznego, którego II faza rozpoczęła się w 2015 roku. Badanie ocenia bezpieczeństwo i skuteczność doustnego preparatu rozkurczowego w celu ułatwienia implantacji zarodka po IVF lub ICSI.

Dostosowujemy System Zarządzania Jakością do wymagań normy PN – EN ISO 9001:2015, ponownie przechodzimy audyt i otrzymujemy certyfikat ISO.

2018 rok

Katarzyna Kozioł w kolejnych wyborach PTMRiE ponownie zostaje wybrana na stanowisko Prezesa Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii.

Jesteśmy realizatorem nieinterwencyjnego badania klinicznego, mającego na celu ocenę schematów stosowania wprowadzonego niedawno do stosowania leku hormonalnego do stymulacji mnogiej owulacji u kobiet poddanych procedurom zapłodnienia in vitro w ramach rutynowej praktyki klinicznej.

2019 rok

Mamy już 25 lat. „Nasze” pierwsze dzieci są dorosłe…
Trochę trudno w to uwierzyć, bo przecież jako zespół czujemy się tak młodo i energicznie! Nie ustajemy w działaniach i doskonaleniu wszystkiego, co możemy zaoferować naszym Pacjentom. Nadal z takim samym zaangażowaniem, przez wiele kolejnych lat, będziemy leczyć naszych Pacjentów, towarzyszyć im w staraniach o dziecko, opiekować się na każdym etapie leczenia oraz wspólnie świętować sukcesy. Będziemy cieszyć się kolejnymi pokoleniami dzieci urodzonych dzięki temu, że rodzice kiedyś zaufali nOvum.

2020 rok

Wprowadzamy udogodnienia dla naszych Pacjentów w formie konsultacji telemedycznych. Dzięki konsultacjom telefonicznym i konsultacjom wideo nasi Pacjenci mogą kontynuować lub rozpocząć leczenie w nOvum.

Już po raz 10 bierzemy udział w kampanii społecznej "TATA-najważniejsze słowo dla mężczyzny", której organizatorem jest Stowarzyszenia Nasz Bocian. W ramach tej inicjatywy mężczyźni mogą wykonać bezpłatne badania nasienia.

Bierzemy udział w działaniach edukacyjnych online, aby dzielić się z Pacjentami naszą wiedzą i doświadczeniem.

2021 rok

W marcu tworzymy profil nOvum na Instagramie, aby być jeszcze bliżej Pacjentów.

W kwietniu świętujemy 25lecie przeprowadzenia pierwszej w Polsce procedury zapłodnienia pozaustrojowego metodą ICSI-PESA z udziałem naszych specjalistów.

Po raz kolejny bierzemy udział w kampanii społecznej "TATA-najważniejsze słowo dla mężczyzny", której organizatorem jest Stowarzyszenia Nasz Bocian. W ramach tej inicjatywy mężczyźni mogą wykonać bezpłatne badania nasienia.

Kontynuujemy działania edukacyjne poprzez publikację artykułów, wystąpienia w mediach, udział w podcastach czy webinarach.

Modernizujemy centralę telefoniczną nOvum, aby usprawnić kontakt z Pacjentami.

2022 rok

Świętujemy 10lecie naszego Forum embriologicznego a także 10lecie wykonania pierwszego zabiegu micro-TESE.

W maju cieszymy się z 23 000 ciąż, w tym z 8 000 ciąż z zarodków po kriokonserwacji, które są wynikiem współpracy specjalistów nOvum i naszych Pacjentów od początku istnienia naszej Kliniki.

Świętujemy 500 zabiegów micro-TESE.

Nasi specjaliści otrzymują wyróżnienia w pierwszym plebiscycie Lekarz z Empatii.

Otrzymujemy nagrodę Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka – Bocian 2022.

Bierzemy udział w 1. Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej dla Pacjentów: „Płodność. Strefa Specjalistycznej Wiedzy” organizowanej przez Fundację PoMOC dla płodności.

Bierzemy udział w 9. edycji Międzynarodowej Konferencji Naukowej poświęconej medycynie reprodukcyjnej, a także w Sympozjum Naukowym Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii – Perspektywa leczenia niepłodności - co już wiemy, a na co czekamy?

Nie opuszczamy corocznego zjazdu Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE) w Mediolanie.

Prowadzimy bezpłatne warsztaty psychologiczne online dla Pacjentów.

Współpracujemy z Fundacjami i Stowarzyszeniami wspierającymi Pacjentów w leczeniu niepłodności.

Realizujemy programy dofinansowania do procedur in vitro.

2023 rok

Cieszymy się z 24 550 ciąż, które są wynikiem współpracy specjalistów nOvum i naszych Pacjentów od początku istnienia naszej Kliniki.

Świętujemy 540 biopsji mikroskopowych jąder m-TESE.

Kontynuujemy prowadzenie bezpłatnych warsztatów psychologicznych online dla Pacjentów, a także przeprowadzamy stacjonarne warsztaty seksuologiczno-psychologiczne dla Par.

Współpracujemy z Fundacjami i Stowarzyszeniami wspierającymi Pacjentów w leczeniu niepłodności.

Realizujemy programy dofinansowania do procedur in vitro.
Jesteśmy realizatorem społecznego programu dofinansowania do in vitro 100 bezpłatnych procedur in vitro, który prowadzony jest przez Stowarzyszenie Nasz Bocian.

Po raz 13 bierzemy udział w kampanii społecznej "TATA-najważniejsze słowo dla mężczyzny", której organizatorem jest Stowarzyszenia Nasz Bocian. W ramach tej inicjatywy mężczyźni mogą wykonać bezpłatne badania nasienia.

Bierzemy udział w 2. Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej dla Pacjentów: „Płodność. Strefa Specjalistycznej Wiedzy” organizowanej przez Fundację PoMOC dla płodności.

Uczestniczymy jako wykładowcy i słuchacze w licznych konferencjach i sympozjach naukowych, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem a także czerpiąc z doświadczeń innych, m.in. nie opuszczamy corocznego Sympozjum Naukowego Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE), a także bierzemy udział w 53. Kongresie Naukowym Polskiego Towarzystwa Urologicznego w Krakowie, nie omijamy również 10. edycji międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej medycynie reprodukcyjnej - Development of Scientific Cooperation in Reproductive Medicine Research.

Piszemy artykuły, bierzemy udział w podcastach i webinarach dzieląc się wiedzą z Pacjentami.

Poznaj misję
ośrodka nOvum

ZAANGAŻOWANI W REALIZACJĘ MARZEŃ O RODZICIELSTWIE,
WSPIERAMY CIĘ WIEDZĄ I DOŚWIADCZENIEM

Oznacza to, że pragniemy z największym zaangażowaniem leczyć naszych Pacjentów, towarzyszyć im w staraniach o dziecko, opiekować się na każdym etapie leczenia, wykorzystując nasze ponad 30-letnie doświadczenie oraz wiedzę, którą stale rozszerzamy. Wspólnie świętujemy ich sukcesy i radujemy się kolejnymi pokoleniami dzieci urodzonymi dzięki temu, że rodzice – nasi wspaniali Pacjenci – zaufali nOvum.

Poznaj misję <br />
ośrodka nOvum

Polityka jakości nOvum

Polityka jakości nOvum wyraża się w udzielaniu profesjonalnej i kompleksowej pomocy wszystkim Pacjentom, którym jest potrzebna, aby stworzyć pełną rodzinę poprzez przywrócenie, zwiększenie lub zabezpieczenie ich płodności.

Nasza pomoc jest kompleksowa i wychodzi naprzeciw potrzebom Pacjentów

Leczymy nowocześnie, z zaangażowaniem, w przyjaznej atmosferze, zapewniając najwyższą możliwą skuteczność dzięki wykształceniu i doświadczeniu personelu oraz najlepszym materiałom i urządzeniom.

Naszym celem jest realizacja opieki zgodnie z oczekiwaniami Pacjentów i zachowaniem najwyższej jakości leczenia

Naszym celem jest zapewnienie Pacjentom najwyższego standardu leczenia w celu przywrócenia lub zabezpieczenia ich płodności w sposób optymalny i zgodnie z ich indywidualnymi potrzebami, wykorzystując wszystkie dostępne metody nowoczesnej medycyny rozrodu, a także profesjonalną obsługę, najwyższej jakości sprzęt, komfort oraz przyjazną atmosferę.

Tworzymy Politykę Jakości do identyfikowania celów jakościowych

Gwarancją realizacji dążeń nOvum jest zobowiązanie Kierownictwa do spełniania wymagań i ciągłego doskonalenia Systemu Zarządzania Jakością zgodnego z wymaganiami normy PN – EN ISO 9001:2015.

Historie naszych Pacjentów - Księga Gości

„Do Kliniki NOVUM trafiliśmy po kilku latach starań i 4 nieudanych procedurach w innej warszawskiej klinice. Była to nasza ostatnia deska ratunku, więc zdecydowaliśmy się skonsultować z dr. Piotrem Lewandowskim. Możemy dziś tylko żałować, że do NOVUM trafiliśmy tak późno…” 

Przeczytaj wszystkie
Historie naszych Pacjentów - Księga Gości

Galeria zdjęć