Przejdź do treści

Diagnostyka niepłodności

Niepłodność to choroba, która współcześnie dotyczy ok. 10-15% Par w wieku rozrodczym. Poziom dzisiejszej medycyny rozrodu i właściwie zdiagnozowany powód niepłodności daje większości Par szansę na biologiczne rodzicielstwo.

Diagnostykę i leczenie w nOvum rozpoczynamy od telefonicznego (22 566 80 00) lub osobistego umówienia się na wizytę wstępną.

Pierwsza wizyta

Diagnostyka

Indywidualny plan leczenia

Leczenie

Monitorowanie i wsparcie

Ciąża i opieka prenatalna

Zasady leczenia niepłodności

Czas niestety działa na niekorzyść starającej się o dziecko Pary, a wiek biologiczny nie zawsze odpowiada wiekowi metrykalnemu.

W ośrodku leczenia niepłodności pracuje zespół lekarzy wszystkich specjalności związanych z medycyną rozrodu, który współpracuje przy leczeniu Pary. Wyposażenie placówki umożliwia przeprowadzenie pełnej diagnostyki i leczenie wszystkimi metodami.

Bez względu na bezpośrednią przyczynę choroby w ocenie potencjału rozrodczego i w leczeniu zawsze bierze udział Para. Ocenia się, że w 35% przypadków przyczyną niepłodności jest czynnik żeński, w 35% czynnik męski, a w 30% powody niepłodności leżą po obu stronach lub pozostają nierozpoznane.

Przyczyny niepłodności

    • Czynnik jajowodowy
    • Niepłodność niewyjaśnionego pochodzenia (idiopatyczna)
    • Endometrioza
    • Zaburzenia hormonalne
    • Przedwczesna niewydolność jajników, próba uzyskania ciąży z komórki jajowej pobranej od anonimowej dawczyni
    • Znacznie obniżone parametry nasienia lub brak plemników w ejakulacie przy zachowanej obecności plemników w jądrach lub najądrzach
    • Brak plemników w ejakulacie i badania hormonalne wskazujące, że proces spermatogenezy nie został zachowany

Metody leczenia

Dowiedz się więcej na temat In vitro

Dowiedz się więcej na temat kriotransferu

Dowiedz się więcej na temat inseminacji

Dowiedz się więcej na temat adopcji zarodków

Oncofertility – zabezpieczenie płodności

Oncofertility – mrożenie komórek rozrodczych (gamet) i tkanek w celu zabezpieczenia płodności. Współczesna medycyna rozrodu pozwala na zachowanie płodności u osób, które na skutek choroby lub sposobu jej leczenia mogą spodziewać się znacznego ograniczenia płodności lub wręcz bezpłodności. Dowiedz się więcej.

Niepłodność

Diagnostyka niepłodności kobiecej jest wielotorowa i może obejmować:

  • wywiad lekarski,
  • badanie ginekologiczne i USG,
  • badania analitycznych,
  • badania hormonalne,
  • monitoring cyklu,
  • ocenę budowy i stanu macicy,
  • ocenę drożności i sprawności funkcjonowania jajowodów.

Więcej na stronie niepłodność kobiet.

Ze względu na fizjologię ocena potencjału płodności, diagnostyka niepłodności i decyzje co do optymalnej metody leczenia u mężczyzny są dużo prostsze niż u kobiety. Mężczyzna, który słyszy diagnozę: niepłodny, nie powinien podupadać na duchu i tracić nadziei na biologiczne ojcostwo. W ciągu ostatnich 20. lat dokonał się ogromny postęp w dziedzinie medycyny rozrodu, co daje szansę na ojcostwo szerokiej rzeszy mężczyzn, którzy wcześniej mogli zostać ojcami tylko dzięki skorzystaniu z nasienia dawcy (bank nasienia). Przyjmuje się, że w nowoczesnych ośrodkach leczenie niepłodności męskiej w przeważającej części przypadków kończy się sukcesem.

Więcej na stronie niepłodność mężczyzn.

Kiedy wyczerpane zostają wszystkie możliwości diagnostyczne, a Para nadal pozostaje bezdzietna, mówimy o niepłodności idiopatycznej, czyli takiej, której przyczyn współcześnie dostępnymi metodami nie jesteśmy w stanie określić. Z taką sytuacją mamy do czynienia u ok. 20% Par zgłaszających się do lekarzy. Niemniej jednak te Pary można skutecznie leczyć i doprowadzić do uzyskania ciąży i urodzenia dziecka.

W takiej sytuacji specjaliści medycyny rozrodu koncentrują się na rozwiązaniu problemu, a nie na znalezieniu jego przyczyn. Zgodnie z wytycznymi europejskich i polskich towarzystw naukowych niepłodność idiopatyczna trwająca ponad 2 lata, gdy kobieta ma mniej niż 35 lat i rok gdy kobieta skończyła 35 lat, kwalifikuje Parę do zabiegu zapłodnienia in vitro. Ze względu na to, że czas działa na niekorzyść kobiety, liczba komórek jajowych w jej organizmie sukcesywnie maleje, a szansa na ciążę z wiekiem staje się coraz mniejsza, nie zaleca się odkładania decyzji o przeprowadzeniu zabiegu zapłodnienia in vitro.

Więcej na stronie In vitro.

Forum embriologiczne

Forum embriologiczne to miejsce wymiany doświadczeń i wiedzy w dziedzinie medycyny rozrodu. Dzielimy się tu doświadczeniami i wiedzą na temat nipłodności. Zapraszamy kazdego, kto jest zainteresowany ty tematem.

ole

Dlaczego transfer został odwołany?

Natalia

Czy istnieje ryzyko, że zarodek po transferze zostanie wypchnięty z macicy?

Małgorzata

Kiedy mogę podejść do kolejnego zabiegu in vitro?

Magdalena

Jak może być przyczyna nawracania subklinicznego, przewlekłego stanu zapalnego endometrium?

Magda

O czym może świadczyć krwawienie 3 tyg po transferze?

Asia

Dlaczego mam przedwczesną niedoczynność jajników?

Maria

Ile muszę schudnąć?

Agnieszka

Czy są przeciwskazania do transferu?

Monika

Czy konieczne jest badanie USG przed włączeniem estrogenów w cyku sztucznym?

Malutka

Czy beta hCG rośnie prawidłowo?

Monika

Która blastocysta lepiej rokuje?

Angelika

Ile zarodków można uzyskać podczas 1 procedury zapłodnienia in vitro?

Agnieszka

Dlaczego nie udało się wykonać transferu?

Malutka

Czy wynik betaHCG 103 mIU/ml oznacza ciążę?

Angelika

Jak rozumieć zapis ustawy o leczeniu niepłodności?

Nasi specjaliści w zakresie diagnostyki

Poznaj nasz zespół doświadczonych specjalistów.

lek. Katarzyna Kozioł

specjalistka endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, specjalistka położnictwa i ginekologii, współzałożycielka i dyrektorka ds. medycznych kliniki nOvum, embriolożka kliniczna PTMRiE, Senior Clinical Embryologist ESHRE, kierowniczka laboratorium embriologicznego nOvum

Ginekologia

Dyrekcja

Embriologia

Otwórz profil

lek. Piotr Lewandowski

II° specjalizacji w zakresie położnictwa i ginekologii, specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, współzałożyciel i dyrektor Kliniki nOvum

Ginekologia

Dyrekcja

Otwórz profil

lek. Jan Lewandowski

specjalista położnictwa i ginekologii, w trakcie specjalizacji z endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, wicedyrektor Kliniki nOvum

Ginekologia

Dyrekcja

nOvum

Otwórz profil

Poznaj opinie Pacjentów

Każda Para, która przekracza drzwi naszej kliniki, jest wyjątkowa. Dlatego też nasze podejście do leczenia jest zawsze indywidualne. Historie naszych Pacjentów – które z przyjemnością publikujemy – pokazują, że niepłodność nie jest wyrokiem, a połączenie szczegółowej diagnostyki problemu z nowoczesnymi metodami leczenia to początek drogi, aby spełnić marzenie o poczęciu dziecka.

23 stycznia 2025

S&K

Serdeczne podziękowania dla całego zespołu nOvum za ogromne pokłady empatii i serdeczności w ciężkich chwilach starań o potomstwo – atmosfera,…

S&K

14 stycznia 2025

Ewa

Dziękujemy bardzo pani doktor Lilii Obuchowskiej-Hincz za cudowną opiekę i wsparcie w tak trudnym dla nas momencie leczenia niepłodności i…

Ewa

14 stycznia 2025

Szczęśliwi rodzice

Dziękujemy bardzo pani dr Dominice Puchcie! jJej profesjonalizm przeplatany empatią dodawał sił i motywacji w trudnych momentach, zarówno przed jak…

Szczęśliwi rodzice

14 stycznia 2025

Szczęśliwi rodzice

Dziękujemy bardzo pani dr Dominice Puchcie! jJej profesjonalizm przeplatany empatią dodawał sił i motywacji w trudnych momentach, zarówno przed jak…

10 stycznia 2025

PacjentKa

Serdeczne podziękowania dla pana dr. Piotra Lewandowskiego oraz dla całego zespołu Novum. Dzięki ogromnej wiedzy i zaangażowaniu dr. Piotra po…

PacjentKa

10 stycznia 2025

PacjentKa

Serdeczne podziękowania dla pana dr. Piotra Lewandowskiego oraz dla całego zespołu Novum. Dzięki ogromnej wiedzy i zaangażowaniu dr. Piotra po…

08 stycznia 2025

Wdzięczni rodzice

Do kliniki Novum trafiliśmy z beznadziejną, jak dla mnie, diagnozą – praktycznie wyczerpaną rezerwą jajnikową. Mimo zdrowego trybu życia, braku…

Wdzięczni rodzice

08 stycznia 2025

Wdzięczni rodzice

Do kliniki Novum trafiliśmy z beznadziejną, jak dla mnie, diagnozą – praktycznie wyczerpaną rezerwą jajnikową. Mimo zdrowego trybu życia, braku…

08 stycznia 2025

Tomek

Z całego serca polecamy klinikę Novum. Szczególne podziękowania ślemy dr. Piotrowi Lewandowskiemu i dr. Janowi Lewandowskiemu, są to lekarze z…

Tomek

Porozmawiaj z nami

Chętnie odpowiemy na Państwa pytania i wątpliwości. Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz lub telefonicznie.