Przejdź do treści

Pierwsza wizyta w nOvum

Staracie się Państwo o poczęcie dziecka dłużej niż rok? A może obserwujecie u siebie niepokojące symptomy, które mogą wskazywać na niepłodność? Nie jesteście sami – z podobnym problemem zmaga się nawet 20% par. Współczesna medycyna proponuje różne metody wspomagania rozrodu, ale przed wybraniem najlepszej z nich konieczna jest szczegółowa diagnostyka oraz ten pierwszy krok, którym jest wstępna konsultacja w specjalistycznej placówce. Poniżej znajdziecie Państwo informacje, jak wygląda pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności nOvum i jak się do niej przygotować.

Pierwsza wizyta

Diagnostyka

Indywidualny plan leczenia

Leczenie

Monitorowanie i wsparcie

Ciąża i opieka prenatalna

Szczegółowe informacje dotyczące pierwszej wizyty

Gdy starania o poczęcie dziecka nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, pojawia się coraz większy stres, rozgoryczenie i frustracja. Wiele Par, które bezskutecznie starają się o zajście w ciążę, zadaje sobie pytanie, czy nadszedł już czas na pierwszą wizytę w klinice leczenia niepłodności.

 

Na wstępną konsultację warto umówić się, jeśli:

  • regularne współżycie bez zabezpieczenia nie przynosi efektu po 12 miesiącach (u Par poniżej 35. roku życia);
  • współżycie bez antykoncepcji nie skutkuje ciążą przez 6 miesięcy (u Par powyżej 35. roku życia);
  • Para decyduje się na zajście w ciążę po 40. roku życia, gdy płodność jest już mniejsza z naturalnych przyczyn (m.in. zmniejszona rezerwa jajnikowa u kobiet);
  • istnieją czynniki, które mogą sugerować niepłodność u kobiety (np. nieregularne cykle menstruacyjne, endometrioza, choroby autoimmunologiczne, przebyte operacje, wcześniejsze problemy z zajściem w ciążę) lub u mężczyzny (przebyte urazy jąder, częste infekcje dróg moczowo-płciowych, choroby genetyczne, żylaki powrózka nasiennego).

Na pierwszą wizytę warto przyjść razem z Partnerem – niepłodność to problem, z którym zmaga się Para, a nie pojedyncza osoba. Przyczyny mogą leżeć zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny (albo po obu stronach jednocześnie), dlatego lekarz powinien poznać historię obojga Partnerów. Takie kompleksowe działanie może znacznie usprawnić diagnostykę, a następnie przyspieszyć proces leczenia niepłodności.

 

Wstępna konsultacja trwa około 80 minut i polega przede wszystkim na szczegółowym wywiadzie lekarskim. Lekarz zadaje pytania o przebieg dotychczasowych starań o zajście w ciążę, a także zbiera informacje na temat przyjmowanych leków, chorób i dolegliwości występujących w najbliższej rodzinie. Pierwsza wizyta to też czas na zaplanowanie badań diagnostycznych, które pozwolą na wybór najlepszej metody leczenia niepłodności. Lekarz zleca wykonanie odpowiednich testów – można poddać się im w tej samej placówce lub w innym wybranym punkcie diagnostycznym. Badanie ginekologiczne i USG transwaginalne kobiety może zostać wykonane już w trakcie pierwszej wizyty.

 

Jeśli Para ma przy sobie aktualne wyniki badań hormonalnych, badania nasienia lub inną istotną dokumentację medyczną, specjalista może od razu je przeanalizować i na tej podstawie postawić wstępną diagnozę, zaproponować plan leczenia lub zlecić dodatkowe badania.

Przed pierwszą wizytą w klinice leczenia niepłodności nie ma obowiązku wykonywania badań wstępnych – wszystkie niezbędne testy zostaną zlecone przez lekarza. Aby dobrze przygotować się do pierwszej konsultacji, należy:

  • zabrać ze sobą dowód osobisty (lub inny dokument tożsamości);
  • przypomnieć sobie datę ostatniej miesiączki oraz średnią długość cyklu menstruacyjnego;
  • zabrać ze sobą dokumentację medyczną, która może mieć znaczenie (wyniki badań, wypisy ze szpitala, informacje o zabiegach);
  • zanotować nazwy, dawki oraz częstotliwość przyjmowanych leków;
  • zapisać na kartce pytania do lekarza, aby nie umknęły podczas rozmowy.

Diagnostyka niepłodności składa się z kilku etapów i wymaga nieco cierpliwości. Już podczas pierwszej wizyty Para zostaje objęta opieką specjalisty, który przeprowadzi ją przez cały proces – od zlecenia badań, przez wybranie optymalnej metody terapii, aż po samo leczenie, które w wielu przypadkach kończy się uzyskaniem ciąży. Wśród możliwych technik wspomagania rozrodu jest nie tylko in vitro, ale także monitorowanie owulacji, stymulacja hormonalna czy inseminacja.

Metody leczenia

Poniżej przedstawiamy Państwu katalog usług wchodzących w skład etapu Pierwszej konsultacji.

Forum embriologiczne

Forum embriologiczne to miejsce wymiany doświadczeń i wiedzy w dziedzinie medycyny rozrodu. Dzielimy się tu doświadczeniami i wiedzą na temat nipłodności. Zapraszamy kazdego, kto jest zainteresowany ty tematem.

ole

Dlaczego transfer został odwołany?

Natalia

Czy istnieje ryzyko, że zarodek po transferze zostanie wypchnięty z macicy?

Małgorzata

Kiedy mogę podejść do kolejnego zabiegu in vitro?

Magdalena

Jak może być przyczyna nawracania subklinicznego, przewlekłego stanu zapalnego endometrium?

Magda

O czym może świadczyć krwawienie 3 tyg po transferze?

Asia

Dlaczego mam przedwczesną niedoczynność jajników?

Maria

Ile muszę schudnąć?

Agnieszka

Czy są przeciwskazania do transferu?

Monika

Czy konieczne jest badanie USG przed włączeniem estrogenów w cyku sztucznym?

Malutka

Czy beta hCG rośnie prawidłowo?

Monika

Która blastocysta lepiej rokuje?

Angelika

Ile zarodków można uzyskać podczas 1 procedury zapłodnienia in vitro?

Agnieszka

Dlaczego nie udało się wykonać transferu?

Malutka

Czy wynik betaHCG 103 mIU/ml oznacza ciążę?

Angelika

Jak rozumieć zapis ustawy o leczeniu niepłodności?

Nasi Specjaliści

Poznaj nasz zespół doświadczonych Specjalistów.

lek. Katarzyna Kozioł

specjalistka endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, specjalistka położnictwa i ginekologii, współzałożycielka i dyrektorka ds. medycznych kliniki nOvum, embriolożka kliniczna PTMRiE, Senior Clinical Embryologist ESHRE, kierowniczka laboratorium embriologicznego nOvum

Ginekologia

Dyrekcja

Embriologia

Otwórz profil

lek. Piotr Lewandowski

II° specjalizacji w zakresie położnictwa i ginekologii, specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, współzałożyciel i dyrektor Kliniki nOvum

Ginekologia

Dyrekcja

Otwórz profil

lek. Jan Lewandowski

specjalista położnictwa i ginekologii, w trakcie specjalizacji z endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, wicedyrektor Kliniki nOvum

Ginekologia

Dyrekcja

nOvum

Otwórz profil

Poznaj opinie Pacjentów

Każda Para, która przekracza drzwi naszej kliniki, jest wyjątkowa. Dlatego też nasze podejście do leczenia jest zawsze indywidualne. Historie naszych Pacjentów – które z przyjemnością publikujemy – pokazują, że niepłodność nie jest wyrokiem, a połączenie szczegółowej diagnostyki problemu z nowoczesnymi metodami leczenia to początek drogi, aby spełnić marzenie o poczęciu dziecka.

23 stycznia 2025

S&K

Serdeczne podziękowania dla całego zespołu nOvum za ogromne pokłady empatii i serdeczności w ciężkich chwilach starań o potomstwo – atmosfera,…

S&K

14 stycznia 2025

Ewa

Dziękujemy bardzo pani doktor Lilii Obuchowskiej-Hincz za cudowną opiekę i wsparcie w tak trudnym dla nas momencie leczenia niepłodności i…

Ewa

14 stycznia 2025

Szczęśliwi rodzice

Dziękujemy bardzo pani dr Dominice Puchcie! jJej profesjonalizm przeplatany empatią dodawał sił i motywacji w trudnych momentach, zarówno przed jak…

Szczęśliwi rodzice

14 stycznia 2025

Szczęśliwi rodzice

Dziękujemy bardzo pani dr Dominice Puchcie! jJej profesjonalizm przeplatany empatią dodawał sił i motywacji w trudnych momentach, zarówno przed jak…

10 stycznia 2025

PacjentKa

Serdeczne podziękowania dla pana dr. Piotra Lewandowskiego oraz dla całego zespołu Novum. Dzięki ogromnej wiedzy i zaangażowaniu dr. Piotra po…

PacjentKa

10 stycznia 2025

PacjentKa

Serdeczne podziękowania dla pana dr. Piotra Lewandowskiego oraz dla całego zespołu Novum. Dzięki ogromnej wiedzy i zaangażowaniu dr. Piotra po…

08 stycznia 2025

Wdzięczni rodzice

Do kliniki Novum trafiliśmy z beznadziejną, jak dla mnie, diagnozą – praktycznie wyczerpaną rezerwą jajnikową. Mimo zdrowego trybu życia, braku…

Wdzięczni rodzice

08 stycznia 2025

Wdzięczni rodzice

Do kliniki Novum trafiliśmy z beznadziejną, jak dla mnie, diagnozą – praktycznie wyczerpaną rezerwą jajnikową. Mimo zdrowego trybu życia, braku…

08 stycznia 2025

Tomek

Z całego serca polecamy klinikę Novum. Szczególne podziękowania ślemy dr. Piotrowi Lewandowskiemu i dr. Janowi Lewandowskiemu, są to lekarze z…

Tomek

Porozmawiaj z nami

Chętnie odpowiemy na Państwa pytania i wątpliwości. Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz lub telefonicznie.