Przejdź do treści

Usługi

Filtry

Wyczyść wszystko

In vitro

Skuteczny zabieg zapłodnienia metodą in vitro po raz pierwszy przeprowadzono w 1977 r. u Pacjentki leczącej się z powodu niedrożnych jajowodów. Z biegiem lat i udoskonalaniem metody rozszerzyła się lista wskazań kwalifikujących Pacjentów do zabiegu, jednocześnie zminimalizowano częstotliwość występowania powikłań i działań niepożądanych.

Inseminacja

Inseminacja domaciczna (IUI, ang. Intrauterine Insemination) jest prostym zabiegiem polegającym na podaniu odpowiednio przygotowanego nasienia bezpośrednio do jamy macicy w okresie okołoowulacyjnym. Zabieg ma na celu skrócenie dystansu między nasieniem o poprawionych preparatyką parametrach a komórką jajową i w ten sposób ułatwienie zapłodnienia.

Oncofertility – zabezpieczenie płodności

Współczesna medycyna rozrodu pozwala na zachowanie płodności u osób, które na skutek choroby lub sposobu jej leczenia mogą spodziewać się znacznego ograniczenia płodności lub wręcz bezpłodności.

Bank nasienia

Klinika nOvum korzysta głównie z zasobów własnego banku nasienia. Wszyscy dawcy przechodzą badania potwierdzające ogólny dobry stan zdrowia, mają wykluczone nosicielstwo chorób genetycznych i wirusowych, a nasienie jest przebadane pod kątem jakości (włączając w to test mrożenia).

Zrzeczenia gamet i zarodków

Zakończenie leczenia, to moment na podjęcie decyzji, dotyczących materiału biologicznego przechowywanego w Banku Komórek Rozrodczych i Zarodków nOvum.

Test HBA – badanie nasienia

Badanie nasienia z wykorzystaniem testu HBA (ang. Hyaluronian Binding Assay – test wiązania z hialuronianem, czyli kwasem hialuronowym) może ułatwić ocenę dojrzałości i zdolności plemników do zapłodnienia komórki jajowej.

FSH – badanie stężenia hormonu folikulotropowego

FSH to hormon tropowy, który produkowany przez przedni płat przysadki mózgowej. Bierze on udział w dojrzewaniu pęcherzyków jajnikowych oraz syntezie estrogenów i progesteronów – ma więc wpływ na przebieg cyklu miesiączkowego i wystąpienie owulacji.

Prolaktyna

Prolaktyna jest hormonem peptydowym, wytwarzanym głównie przez przysadkę mózgową. Jej główną rolą jest stymulacja wzrostu gruczołów sutkowych w ciąży oraz stymulacja produkcji mleka – laktacji.

Progesteron

Progesteron to żeński, steroidowy hormon płciowy. Pełni bardzo istotną rolę w cyklu miesiączkowym, ciąży oraz embriogenezie.

Testosteron całkowity

Testosteron to męski, steroidowy hormon płciowy, wytwarzany głównie przez komórki śródmiąższowe Leydig’a w jądrach (patrz: testosteron całkowity). Znacząca większość tego hormonu związana jest z albuminami, które pełnią dla niego rolę transportową.

Testosteron wolny

Testosteron to męski, steroidowy hormon płciowy, wytwarzany głównie przez komórki śródmiąższowe Leydig’a w jądrach. Jego wytwarzanie stymulowane jest przez LH. Hormon ten ma istotne znaczenie już w życiu płodowym, kiedy to bierze udział w wykształceniu się płci.

TSH – badanie stężenia hormonu tyreotropowego

TSH jest hormonem wytwarzanym przez przysadkę mózgową. Bezpośrednio wpływa na tarczycę, stymulując produkcję T3 (trijodotyroniny) i T4 (tyroksyny). TSH to podstawowy hormon, którego oznaczenie pozwala wstępnie ocenić stan tarczycy oraz monitorować leczenie jej chorób.

Najczęstsze pytania

Na Zespół Diagnostyki Laboratoryjnej nOvum składają się laboratoria: analityczne, seminologiczne, mikrobiologiczne oraz cytogenetyczne.

Nasze laboratoria mają standardy dostosowane do najnowszych światowych trendów w zakresie bezpieczeństwa Pacjentów i procedur laboratoryjnych. Dlatego też laboratoria wyposażone są w nowoczesne analizatory do badań hematologicznych, biochemicznych, immunochemicznych oraz do badań PCR, a także w mikroskopy i inny niezbędny sprzęt laboratoryjny. Laboratoria posiadają LIS – Laboratoryjny System Informatyczny oraz RI Witness – system do znakowania komórek rozrodczych, które są połączone z systemem informatycznym kliniki.

W laboratoriach pracujemy na kodach kreskowych unikalnych dla każdego Pacjenta, ale dodatkowo materiał znakowany jest danymi Pacjenta.

Głównym nośnikiem informacji genetycznej człowieka jest DNA (kwas dezoksyrybonukleinowy), który jest podstawową jednostką dziedziczenia i głównym składnikiem chromosomów zawartych w jądrze komórkowym. Geny to fragmenty DNA. Warto jednak wspomnieć, że ludzki genom (komplet informacji genetycznej) to DNA nie tylko jądrowe, ale i mitochondrialne, przy czym DNA jądrowe zawiera większość informacji genetycznej, która decyduje o wyglądzie i funkcjonowaniu organizmu człowieka. Informacje te są dziedziczone od rodziców i przekazywane potomstwu.

Większość komórek budujących ciało ludzkie ma prawidłowo 46 chromosomów. Jedynie komórki rozrodcze: komórki jajowe i plemniki, mają prawidłową, haploidalną liczbę chromosomów, czyli 23.

Materiał genetyczny człowieka jest zawarty w 23. parach chromosomów, w nich znajduje się prawdopodobnie ok. 30. tys. genów (liczba różni się nieznacznie według różnych zespołów badawczych opisujących ludzki genom). Geny rozmieszczone są nierównomiernie. 22 pary są takie same u obydwu płci, a każda składa się z zestawu chromosomów dziedziczonych po matce i po ojcu. Ostatnia, 23. para, jest różna u kobiety i mężczyzny i decyduje o płci człowieka (para chromosomów XX warunkuje płeć żeńską, para chromosomów XY płeć męską).

Zdarza się, że w wyniku spontanicznych mutacji lub błędów podczas podziałów komórkowych następuje nieprawidłowość w budowie pojedynczego genu, fragmentu albo całego chromosomu. Zdarzają się również nieprawidłowości w liczbie chromosomów w komórkach.

Obecnie znanych jest ponad 10 000 chorób, których podłożem są zmiany genetyczne. Diagnostyka genetyczna pozwala ocenić materiał genetyczny niepłodnej Pary, postawić prawidłową diagnozę, ocenić ryzyko zachorowania w przyszłości na chorobę dziedziczną oraz wykryć nosicielstwo, które może powodować urodzenie się chorego potomstwa danej Pary.

Diagnostyka genetyczna opiera się na:

  • wywiadzie dotyczącym choroby podstawowej, wywiadzie rodzinnym (analizie drzew rodowych, genealogicznych),
  • badaniu cytogenetycznym (czyli badaniu kariotypu),
  • diagnostyce molekularnej (badaniu czy występuje nieprawidłowa mutacja w pojedynczym genie).

Porozmawiaj z nami

Chętnie odpowiemy na Państwa pytania i wątpliwości. Zapraszamy do kontaktu drogą e-mailową lub telefoniczną.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.