Przejdź do treści

Cytologia

Cytologia to podstawowe badanie profilaktyczne, które powinna wykonywać regularnie każda kobieta, zwłaszcza przed rozpoczęciem starań o dziecko. Badanie cytologiczne polega na pobraniu rozmazu z pochwowej części szyjki macicy i ocenie stanu komórek nabłonkowych błony śluzowej. Pozwala ono na wykrycie wczesnej postaci raka szyjki macicy w stadium przedklinicznym.

nOvum

Cytologia – na czym polega?

Badanie najlepiej zaplanować między 10. a 18. dniem cyklu miesiączkowego. Na co najmniej 24 godziny przed nie należy współżyć oraz stosować leków dopochwowych.

Materiał do badania pobierany jest w gabinecie ginekologicznym przy użyciu specjalnej szczoteczki. Lekarz wprowadza wziernik do pochwy, pobiera wymaz z szyjki macicy, a następnie przekazuje go do analizy mikroskopowej w laboratorium.

Przy ocenie rozmazu cytologicznego stosuje się obecnie klasyfikację TBS (dawniej była to skala Papanicolau). Prawidłowy wynik opisuje to skrótem NILM, który oznacza brak zmian cytoonkologicznych.

Jak często robić cytologię?

Pierwsza cytologia zalecana jest młodym kobietom tuż po rozpoczęciu współżycia seksualnego lub ukończeniu 20. roku życia.

Cytologia powinna być wykonywana raz na rok. Jeśli jednak trzy kolejne wyniki badania będą prawidłowe, można zgłaszać się co 3 lata. Ciężarne powinny poddawać się cytologii co najmniej dwa razy w trakcie trwania ciąży (w I i III trymestrze).

Cytologia, a starania o dziecko

Wykonanie cytologii zaleca się wszystkim kobietom planującym potomstwo – bez względu na to, czy są to naturalne starania czy leczenie z wykorzystaniem technik wspomaganego rozrodu np. in vitro.

Podstawowym celem badania jest zweryfikowanie stanu zdrowia przyszłej mamy i ewentualne wyleczenie choroby przed ciążą. Dzięki temu prostemu i bezbolesnemu badaniu mamy szansę uchronić siebie przed poważnymi schorzeniami, które mogą być przyczyną niepłodności.

Cytologia cienkowarstwowa LBC

Cytologia cienkowarstwowa zwana także cytologią LBC (ang. Liquid Based Cytology) to nowoczesna technika wykonywania badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy.

Cytologia cienkowarstwowa zwana także cytologią LBC (ang. Liquid Based Cytology) to nowoczesna technika wykonywania badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy.

W metodzie tej wymaz z szyjki macicy pobierany jest nie na szkiełko, a na specjalne podłoże płynne. Minimalizuje to ryzyko uszkodzenia komórek oraz pozwala na wyeliminowanie z pobranego materiału niepożądanych elementów takich jak śluz, czerwone i białe krwinki oraz bakterie, które utrudniają ocenę mikroskopową.

Do zalet zastosowanie techniki LBC należy również:

  • możliwość przeprowadzenia z tej samej próbki dodatkowych badań – na przykład w kierunku wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV);
  • wychwytywanie nawet najmniejszych zmian w komórkach, które mogłyby być potencjalnie niebezpieczne.

Pobranie materiału do cytologii cienkowarstwowej przypomina standardowe badanie cytologiczne i nie wymaga dodatkowego przygotowania.

Stosowanie cytologii płynnej rekomendowane jest przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, jednak nie jest to procedura refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

W Klinice nOvum cena za wykonanie badania wynosi 120 zł. Zapisz się już dzisiaj! Kontakt dla Pacjenta

Rodzaje cytologii

  • Cytologia cienkowarstwowa LBC
  • Cytologia LBC+Chlamydia met.PCR
  • Cytologia LBC+HPV met.PCR
  • Cytologia LBC+HPV met.PCR+Chlamydia met.PCR

Nasi specjaliści

Poznaj nasz zespół doświadczonych specjalistów.

lek. Katarzyna Kozioł

specjalistka endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, specjalistka położnictwa i ginekologii, współzałożycielka i dyrektorka ds. medycznych kliniki nOvum, embriolożka kliniczna PTMRiE, Senior Clinical Embryologist ESHRE, kierowniczka laboratorium embriologicznego nOvum

Ginekologia

Dyrekcja

Embriologia

Otwórz profil

lek. Piotr Lewandowski

II° specjalizacji w zakresie położnictwa i ginekologii, specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, współzałożyciel i dyrektor Kliniki nOvum

Ginekologia

Dyrekcja

Otwórz profil

lek. Jan Lewandowski

specjalista położnictwa i ginekologii, w trakcie specjalizacji z endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, wicedyrektor Kliniki nOvum

Ginekologia

Dyrekcja

nOvum

Otwórz profil

Poznaj historie naszych Pacjentów

Każda Para, która przekracza drzwi naszej kliniki, jest wyjątkowa. Dlatego też nasze podejście do leczenia jest zawsze indywidualne. Historie naszych Pacjentów – które z przyjemnością publikujemy – pokazują, że niepłodność nie jest wyrokiem, a połączenie szczegółowej diagnostyki problemu z nowoczesnymi metodami leczenia to początek drogi, aby spełnić marzenie o poczęciu dziecka.

14 kwietnia 2025

Wioletta i Marek

Nasze ścieżki życia tak się nam poukładały, że zaczęliśmy się starać o dziecko w dość późnym czasie. Różni lekarze na…

Wioletta i Marek

09 kwietnia 2025

Małgorzata

Nasza droga do rodzicielstwa była niełatwa. Choruję na endometriozę i wiek też gra tu ważną rolę, jestem po czterdziestce. 3…

Małgorzata

27 marca 2025

Alicja i Maciej

Chciałabym wraz z mężem z całego serca podziękować klinice Novum za spełnienie naszego największego marzenia o rodzicielstwie! Już od pierwszej…

Alicja i Maciej

13 marca 2025

Dorota

Ścieżki naszego życia tak się poukładały, że zaczęliśmy starać się o dziecko w dość późnym (choć wciąż jeszcze normalnym) czasie….

Dorota

11 marca 2025

Małgorzata

Po 6 próbach in vitro w Krakowie trafiliśmy do Novum z polecenia krakowskiego lekarza. Dr Piotr Lewandowski zajął się nami…

Małgorzata

07 marca 2025

K i Sz

Chcieliśmy przekazać serdeczne podziękowania dr. Janowi Lewandowskiemu, dzięki któremu od 5 miesięcy jest z nami nasza upragniona córeczka. Pan Doktor…

K i Sz

07 marca 2025

Kasiola

Wybierając klinikę kierowałam się opiniami pacjentów. Razem z narzeczonym podjęliśmy decyzję, że będzie to Novum. Intuicyjnie wybrałam dr Dominikę Puchtę…

Kasiola

07 marca 2025

Katarzyna i Turan

Do Novum trafiliśmy w kwietniu 2024 roku. Byliśmy i nadal jesteśmy, pacjentami doktora Piotra Lewandowskiego. Trafiliśmy tu z innych klinik…

Katarzyna i Turan

20 lutego 2025

Magda i Damian

Z całego ❤️ polecamy klinikę nOvum i jej specjalistów! Do kliniki trafiliśmy w 2020 r. z polecenia, pozbawieni już jakichkolwiek…

Magda i Damian

Porozmawiaj z nami

Chętnie odpowiemy na Państwa pytania i wątpliwości. Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz lub telefonicznie.