Przejdź do treści

In vitro

Skuteczny zabieg zapłodnienia metodą in vitro po raz pierwszy przeprowadzono w 1977 r. u Pacjentki leczącej się z powodu niedrożnych jajowodów. Z biegiem lat i udoskonalaniem metody rozszerzyła się lista wskazań kwalifikujących Pacjentów do zabiegu, jednocześnie zminimalizowano częstotliwość występowania powikłań i działań niepożądanych.

Współcześnie zapłodnienie pozaustrojowe jest coraz częściej rekomendowaną metodą leczenia o najwyższej skuteczności ze wszystkich dostępnych technik wspomaganego rozrodu.

nOvum

Co to jest in vitro?

Zapłodnienie pozaustrojowe (łac. in vitro, dosłownie: „w szkle”) to procedura polegająca na połączeniu w warunkach laboratoryjnych, uprzednio pobranych i odpowiednio wypreparowanych, żeńskich i męskich komórek rozrodczych oraz na przeniesieniu uzyskanych zarodków do macicy Pacjentki.

  • Zapłodnienie pozaustrojowe uznawane jest za metodę leczenia niepłodności i klasyfikowane jako jedna z technik wspomaganego rozrodu (ART, ang. assisted reproductive technology). Techniki te to metody pozwalające na uzyskanie ciąży z pomięciem co najmniej jednego etapu poczęcia przebiegającego w warunkach fizjologicznych.

  • Moment połączenia w laboratorium przez embriologa plemnika z komórką jajową poprzedza stymulacja hormonalna Pacjentki (wyjątek: Pacjentki podchodzące do procedury na tzw. „własnym cyklu”), punkcja jajników (pobranie płynu pęcherzykowego, w którym zawieszone są komórki jajowe) oraz preparatyka nasienia. Uzyskane w efekcie zapłodnienia metodą in vitro zarodki są następnie hodowane w laboratorium, (optymalnie) jeden transferowany jest do macicy Pacjentki, a pozostałe – kriokonserwowane do późniejszego wykorzystania podczas kriotransferów.

  • Skuteczny zabieg zapłodnienia metodą in vitro po raz pierwszy przeprowadzono w 1977 r. u Pacjentki leczącej się z powodu niedrożnych jajowodów. Z biegiem lat i udoskonalaniem metody rozszerzyła się lista wskazań kwalifikujących Pacjentów do zabiegu, jednocześnie zminimalizowano częstotliwość występowania powikłań i działań niepożądanych. Współcześnie zapłodnienie pozaustrojowe jest coraz częściej rekomendowaną metodą leczenia o najwyższej skuteczności ze wszystkich dostępnych technik wspomaganego rozrodu.

nOvum

Przygotowanie do in vitro – kobieta

Zachęcany do obejrzenia filmu, w którym znajdują się informacje na temat przygotowania kobiety do in vitro oraz przebiegu tej procedury.

nOvum

Wskazania do in vitro – mężczyzna i kobieta

Zachęcany do obejrzenia filmu, w którym znajdują się informacje na temat wskazań dla mężczyzn przygotowujących się do in vitro.

nOvum

Szczegółowy opis

Poniżej przedstawiamy listę najczęstszych czynników wpływających na płodność, które diagnozujemy i leczymy.

brak lub nieoperacyjna niedrożność jajowodów. Zmiany w jajowodach i okolicach przydatków, które uniemożliwiają lub utrudniają migrację plemników oraz przemieszczanie się zapłodnionej komórki i zarodka przez jajowody:

  • u Pacjentek z trwałym uszkodzeniem jajowodów,
  • u Pacjentek wykluczonych z leczenia operacyjnego mającego na celu odbudowanie prawidłowej funkcji jajowodów,
  • u Pacjentek z upośledzoną funkcją jajowodów przy zachowanej drożności lub po operacji mikrochirurgicznej i upływie 2. lat bez ciąży.

Bezpieczne in vitro w nOvum

Jednym z najważniejszych oczekiwań Par leczących się z powodu niepłodności jest pewność jednoznacznej identyfikacji komórek i zarodków, które powierzają Laboratorium embriologicznemu oraz BKRiZ. Od momentu pobrania komórek jajowych i plemników kontrolę i opiekę nad nimi sprawują embriolodzy. Jest to ogromna odpowiedzialność, wymagająca najsprawniej działających systemów kontroli jakości oraz identyfikacji materiału na każdym etapie prac laboratoryjnych. Dotyczy to zarówno pobranych komórek przed zapłodnieniem, jak i identyfikacji prowadzonych hodowli zarodkowych, identyfikacji podczas transferu, przygotowania do kriokonserwacji, przechowywania i kriotransferów.

W nOvum od lat pracujemy zgodnie z autorskim systemem wielokrotnej kontroli, lecz jednocześnie śledzimy rozwój światowych technologii w tym zakresie. W 2015 roku podjęliśmy strategiczną decyzję o wprowadzeniu elektronicznego i niezależnego systemu kontroli pracy na każdym etapie działań Laboratorium embriologicznego nOvum – system RI Witness, działający w najlepszych światowych laboratoriach embriologicznych. Jest to znaczące przedsięwzięcie, które podjęliśmy mając na uwadze bezpieczeństwo prowadzonych w nOvum procedur, komfort Pacjentów powierzających nam swój materiał biologiczny oraz komfort pracy embriologów, którzy w większym stopniu mogą koncentrować się na pracy medycznej. Stały monitoring przebiegu procesów embriologicznych zapewniony przez system RI Witness pozwala zminimalizować ryzyko błędu ludzkiego związanego z realizacją powtarzalnych zadań i błędnym postrzeganiem.

nOvum

System RI Witness

W OMWP i BKRiZ nOvum wprowadzony został RI Witness – unikalny system znakowania komórek rozrodczych i zarodków, gwarantujący bezbłędną identyfikację na etapie ich pobierania, każdym z etapów działań laboratoryjnych oraz etapie przechowywania.

RI Witness to elektroniczny i niezależny system kontroli pracy na każdym etapie działań Laboratorium seminologicznego, embriologicznego i BKRiZ oraz sali zabiegowej.

  • Każda Para rozpoczynająca procedurę otrzymuje kartę ze swoim osobistym i unikalnym kodem – oznakowane dla każdego Pacjenta i Pacjentki indywidualne karty systemu RI Witness stanowią źródło do dalszego znakowania materiału biologicznego pobranego od Pacjentów na dalszych etapach leczenia.
  • System RI Witness wykorzystywany jest na wszystkich etapach procedur przeprowadzanych w Laboratoriach seminologicznym, embriologicznym oraz BKRiZ nOvum i sali zabiegowej (pobieranie gamet, zapłodnienie pozaustrojowe, hodowla zarodkowa, transfer zarodka, mrożenie i rozmrażanie gamet oraz zarodków).
  • Wszystkie naczynia wykorzystywane do pobierania i przenoszenia materiału opatrzone są tym samym kodem – znakowanie naczyń (pojemniki, probówki, szalki itp.) odbywa się łańcuchowo zaczynając od kart zakodowanych na konkretnego Pacjenta/Pacjentkę.
  • Na każdym etapie procesu zapłodnienia pozaustrojowego, znaczniki ID oraz identyfikacja kodu przez system elektroniczny (technologia RFID) pozwalają na identyfikowanie, śledzenie i prowadzenie rejestru materiału biologicznego pacjentów.
  • Stanowiska pracy w Laboratoriach seminologicznym i embriologicznym oraz BKRiZ i sali zabiegowej odbiera bezprzewodowy sygnał wysyłany przez znaczniki ID, zapewniając bezpieczny rejestr całego cyklu. Oznacza to, że każdy etap jest monitorowany i rejestrowany przez system niezależny od wewnętrznych procedur naszych laboratoriów.
  • RI Witness wielokrotnie potwierdza tożsamość materiału biologicznego i dopiero po potwierdzeniu dopuszcza do dalszego etapu pracy i działań laboratoryjnych.
  • W (mało prawdopodobnym) przypadku, gdyby system zgłosił wątpliwości co do tożsamości komórek lub zarodków, system automatycznie zablokuje proces laboratoryjny, zapobiegając potencjalnej pomyłce. W takiej sytuacji wdrażana jest procedura wyjaśniająca.

Zabiegi wspomagające skuteczność in-vitro

Docytoplazmatyczna iniekcja plemnika do wnętrza komórki jajowej (ICSI; ang. intracytoplasmic sperm injection) to wysokospecjalistyczna technika wspomaganego rozrodu – metoda zapłodnienia pozaustrojowego, w której pojedynczy plemnik wstrzykuje się bezpośrednio do wnętrza komórki jajowej za pomocą szklanej igły, tzw. mikropipety.

Wskazania do zastosowania ICSI obejmują sytuacje, gdy:

  • w nasieniu mężczyzny stwierdza się zbyt małą liczbę plemników lub też ich ruchliwość jest nieprawidłowa;
  • wykonane w przeszłości próby zapłodnienia pozaustrojowego kończyły się niepowodzeniem (nie dochodziło do zapłodnienia);
  • pobrano mniej niż 5 komórek jajowych w czasie punkcji;
  • Pacjentka ma endometriozę lub niepłodność o niewyjaśnionej przyczynie (idiopatyczną).

Jedną z odmian technik zapłodnienia metodą mikromanipulacji jest tzw. fizjologiczne ICSI – pICSI (ang. phisiological ICSI). Na główkach plemników, które prawidłowo przeszyły proces spermatogenezy obecne są specjalne receptory, dzięki którym męskie gamety wchodzą w reakcje z hialuronianem macierzy wzgórka jajonośnego oocytu. Taki ejakulat określany jest jako biologicznie dojrzały, a plemniki gotowe do skutecznego zapłodnienia komórek jajowych.

W warunkach laboratoryjnych reakcja plemnika z kwasem hialuronowym pozwala embriologowi ocenić jego jakość – plemniki wykazujące zdolność wiązania z kwasem hialuronowym są w pełni dojrzałe i z powodzeniem mogą być użyte do zapłodnienia komórek jajowych metodą pICSI. Zastosowanie metody pICSI zwiększa szansę na uzyskanie większej liczby wysokiej jakości zarodków, a co za tym idzie – szans na pomyślną implantację i ciążę.

Pozostałe usługi

Akupunktura polega na stymulowaniu miejsc zwanych punktami akupunkturowymi, położonych na ciele człowieka. Stymulacja odbywa się poprzez wkłucie cieniutkiej, sterylnej i jednorazowej igły w wyznaczony uprzednio punkt, aż do uzyskania tzw. efektu DeQi (Pacjent może odczuwać mrowienie, rozpieranie, uczucie ciepła itp., odczucia indywidualne dla każdego Pacjenta). Stymulacja każdego punktu, jak i tworzącego przez nie układu meriadianów, ma na celu wspieranie i zmobilizowanie sił organizmu Pacjenta do usunięcia patologii powodujących dolegliwości. Nakłucia harmonizują układ nerwowy, krwionośny i immunologiczny pacjenta sprzyjając poprawie funkcji narządów oraz ich regeneracji. Szczególnie pozytywnie akupunktura działa na obniżenie napięcia nerwowego i stresu związanego z doświadczaniem choroby i jej leczeniem. Nakłucia w większości przypadków są odczuwalne, ale niebolesne. Przygotowanie indywidualnej terapii poprzedzone są wnikliwym wywiadem i wstępną diagnozą. Pacjent w czasie zabiegu pozostaje w wygodnej dla siebie pozycji siedzącej lub leżącej. W czasie zabiegu Pacjent zwykle ma odsłonięte ręce i nogi oraz brzuch. Po nakłuciu przykrywany jest jednorazowym okryciem oraz – gdy odczuwa zimno – kocem. Zabieg trwa ok. 20-30 minut, w zależności od potrzeb terapeutycznych. Po tym czasie igły są wyjmowane i Pacjent może powrócić do codziennych zajęć.

Nasi specjaliści

Poznaj nasz zespół doświadczonych specjalistów.

lek. Katarzyna Kozioł

specjalistka endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, specjalistka położnictwa i ginekologii, współzałożycielka i dyrektorka ds. medycznych kliniki nOvum, embriolożka kliniczna PTMRiE, Senior Clinical Embryologist ESHRE, kierowniczka laboratorium embriologicznego nOvum

Ginekologia

Dyrekcja

Embriologia

Otwórz profil

lek. Piotr Lewandowski

II° specjalizacji w zakresie położnictwa i ginekologii, specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, współzałożyciel i dyrektor Kliniki nOvum

Ginekologia

Dyrekcja

Otwórz profil

lek. Jan Lewandowski

specjalista położnictwa i ginekologii, w trakcie specjalizacji z endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, wicedyrektor Kliniki nOvum

Ginekologia

Dyrekcja

nOvum

Otwórz profil

Poznaj historie naszych Pacjentów

Każda Para, która przekracza drzwi naszej kliniki, jest wyjątkowa. Dlatego też nasze podejście do leczenia jest zawsze indywidualne. Historie naszych Pacjentów – które z przyjemnością publikujemy – pokazują, że niepłodność nie jest wyrokiem, a połączenie szczegółowej diagnostyki problemu z nowoczesnymi metodami leczenia to początek drogi, aby spełnić marzenie o poczęciu dziecka.

08 stycznia 2025

Wdzięczni rodzice

Do kliniki Novum trafiliśmy z beznadziejną, jak dla mnie, diagnozą – praktycznie wyczerpaną rezerwą jajnikową. Mimo zdrowego trybu życia, braku…

08 stycznia 2025

Tomek

Z całego serca polecamy klinikę Novum. Szczególne podziękowania ślemy dr. Piotrowi Lewandowskiemu i dr. Janowi Lewandowskiemu, są to lekarze z…

Tomek

23 stycznia 2025

S&K

Serdeczne podziękowania dla całego zespołu nOvum za ogromne pokłady empatii i serdeczności w ciężkich chwilach starań o potomstwo – atmosfera,…

S&K

14 stycznia 2025

Ewa

Dziękujemy bardzo pani doktor Lilii Obuchowskiej-Hincz za cudowną opiekę i wsparcie w tak trudnym dla nas momencie leczenia niepłodności i…

Ewa

14 stycznia 2025

Szczęśliwi rodzice

Dziękujemy bardzo pani dr Dominice Puchcie! jJej profesjonalizm przeplatany empatią dodawał sił i motywacji w trudnych momentach, zarówno przed jak…

Szczęśliwi rodzice

14 stycznia 2025

Szczęśliwi rodzice

Dziękujemy bardzo pani dr Dominice Puchcie! jJej profesjonalizm przeplatany empatią dodawał sił i motywacji w trudnych momentach, zarówno przed jak…

10 stycznia 2025

PacjentKa

Serdeczne podziękowania dla pana dr. Piotra Lewandowskiego oraz dla całego zespołu Novum. Dzięki ogromnej wiedzy i zaangażowaniu dr. Piotra po…

PacjentKa

10 stycznia 2025

PacjentKa

Serdeczne podziękowania dla pana dr. Piotra Lewandowskiego oraz dla całego zespołu Novum. Dzięki ogromnej wiedzy i zaangażowaniu dr. Piotra po…

08 stycznia 2025

Wdzięczni rodzice

Do kliniki Novum trafiliśmy z beznadziejną, jak dla mnie, diagnozą – praktycznie wyczerpaną rezerwą jajnikową. Mimo zdrowego trybu życia, braku…

Wdzięczni rodzice

Powiązane usługi

Poniżej przedstawiamy Państwu szereg usług powiązanych, które mogą być uzupełnieniem lub kontynuacją in Vitro

Inseminacja

Inseminacja domaciczna (IUI, ang. Intrauterine Insemination) jest prostym zabiegiem polegającym na podaniu odpowiednio przygotowanego nasienia bezpośrednio do jamy macicy w okresie okołoowulacyjnym. Zabieg ma na celu skrócenie dystansu między nasieniem o poprawionych preparatyką parametrach a komórką jajową i w ten sposób ułatwienie zapłodnienia.

Diagnostyka chorób genetycznych jednogenowych

Istnieją schorzenia spowodowane mutacją tylko pojedynczego genu. Większość tych chorób to choroby autosomalne recesywne, oznacza to, że aby wystąpiła choroba u dziecka, oboje rodzice muszą być jej nosicielami. Jeśli taka sytuacja nastąpi, ryzyko wystąpienia choroby u dziecka wynosi 25%.

Badanie cytogenetyczne

Badanie cytogenetyczne polega na ocenie liczby i prawidłowości budowy (wielkości, przewężenia, zamiany, rozdziału i połączenia) chromosomów. Test wykonywany jest na materiale pobranym z limfocytów krwi obwodowej, analizie poddawanych jest od 20. do 100. komórek, co pozwala na porównawczą ocenę chromosomów i określenie nieprawidłowości u pacjenta.

Procedura IMSI

IMSI (ang. Intracytoplasmic Morphologically Selected Sperm) to wstrzykiwanie do komórek jajowych plemników wyselekcjonowanych pod względem morfologicznym pod dużym powiększeniem optycznym. Jest to rzadziej stosowana odmiana ICSI, która polega na wybraniu pod bardzo dużym powiększeniem plemnika, który ma być użyty do zapłodnienia (ok. 1000 x powiększenie optyczne, 6000 x cyfrowe).

Porozmawiaj z nami

Chętnie odpowiemy na Państwa pytania i wątpliwości. Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz lub telefonicznie.